Ukrajina se ve sporu s Ruskem musí spoléhat jen sama na sebe, řekl šéf tamní diplomacie

„Nikdo kromě nás neubrání Ukrajinu, nikdo to za nás neudělá,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina ukrajinský diplomat Andrij Deščycja, který do vytvoření nové vlády v Kyjevě vykonává funkci šéfa ukrajinské diplomacie. Bývalá premiérka Julija Tymošenková prohlásila, že cílem Moskvy je úplná kapitulace Ukrajiny a jednání mezi oběma zeměmi není v současnosti možné.

K dramatickému zostření situace na Krymu se dnes vyslovila i bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Prohlásila, že cílem Moskvy je úplná kapitulace Ukrajiny. Jedinou obranou před útoky ruského agresora je podle expremiérky členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. „Žádné jednání mezi Kyjevem a Moskvou není v nynější situaci možné,“ řekla Tymošenková ukrajinským novinářům.

Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv dnes poradil Ukrajincům, aby svrženého prezidenta Viktora Janukovyče vystavili ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu.

„Mají-li za to, že se něčím provinil, je to jediná cesta. Všechno ostatní je zvůle,“ napsal ruský premiér na Facebooku. Přestože je Janukovyčova autorita nulová, je to stále legitimní hlava státu, soudí Medveděv. Rusko podle něj potřebuje v Ukrajině silného a stabilního souseda, nikoli „chudého příbuzného s věčně nataženou rukou“.

Ruská státní agentura ITAR-TASS dnes oznámila, že vyšetřovatelé v kavkazském Čečensku „se vší odpovědností“ vyšetřují podezření, že řada ukrajinských politiků udržuje kontakty se severokavkazskými teroristy. Čečenský šéf Ramzan Kadyrov agentuře řekl, že pokud se podezření potvrdí, bude „naše odpověď spravedlivá a tvrdá".

Podle anonymních čečenských zdrojů, na které se ITAR-TASS odvolává, prý ukrajinští nacionalisté bojují na straně severokavkazských ozbrojenců a poskytují jim finanční pomoc.

V Rusku se mezitím šíří „vlna solidarity“ s ruskojazyčným obyvatelstvem Ukrajiny. Obyvatelé Orenburské oblasti jsou podle agentury ITAR-TASS připraveni věnovat jim svůj jednodenní výdělek, Stavropolský kraj na jihu Ruska ohlásil připravenost přijmout případné ukrajinské uprchlíky. Na přijetí prchajících Ukrajinců je připravena i Kalužská oblast, jejíž vedení otevřelo speciální finanční fond pomoci.

Ukrajina se ve sporu s Ruskem musí spoléhat jen sama na sebe, řekl šéf tamní diplomacie Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.