Ukrajina se domluvila s MMF na podmínkách uvolnění dalších peněz z úvěrového programu

Ukrajina se s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) domluvila na krocích, které bude muset splnit pro získání dalších 1,7 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) z úvěrového programu. Dohodu musí ještě schválit vedení fondu.  

Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje 17,5 miliardy dolarů. V březnu Ukrajina obdržela od MMF prvních pět miliard dolarů. Celkově by měla během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem 40 miliard dolarů.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země ocitla na pokraji státního bankrotu. Nyní proto jedná se soukromými věřiteli o restrukturalizaci dluhu. Věřitelé jsou ochotni přistoupit pouze na prodloužení splatnosti dluhopisů, ukrajinská vláda však požaduje i snížení nominální hodnoty dluhu a úroků.

Ukrajina hrozí, že pokud se s věřiteli nedohodne, přestane jim dluhopisy splácet. Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová nicméně v červnu uvedla, že fond by mohl pokračovat v půjčování peněz Ukrajině i v případě, že jednání o restrukturalizaci dluhu zkrachují a země nebude schopna plnit své závazky.

 

Zdroj: ČTK

 

Ukrajina se domluvila s MMF na podmínkách uvolnění dalších peněz z úvěrového programu Foto: ID1974 / Shutterstock.com: Ředitelka MMF Christine Lagardeová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.