Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajinský server Liga.Novosti to v pátek oznámil šéf ukrajinského Ústavu paměti národa Vladimir Vjatrovič.

„Demontováno bylo 2389 památníků, z nich 1320 byly sochy Lenina. Podle našich informací ve městech, které jsou na území kontrolovaném ukrajinskou vládou, není jediná jeho socha. Je možné, že některé zůstaly na vesnicích nebo soukromých pozemcích. Jde o to, že jejich počet se nikdy neregistroval, demontovat je proto můžeme jen, když je najdeme,“ uvedl Vjatrovič.

Většina soch je přitom podle šéfa ústavu historicky i finančně bezcenná a byla zničena. „Část (soch) je uložena a bude vystavena v muzeu. Doufám, že na konci letošního roku se nám podaří otevřít muzeum v Kyjevě... Půjde o muzeum monumentální propagandy SSSR,“ dodal Vjatrovič.

Proces dekomunizace je podle Vjatroviče v celé zemi víceméně dokončen. Celkem bylo přejmenováno 52 000 ulic a 987 sídelních míst, z toho 32 měst, která se jmenovala podle sovětských státních činitelů.

 

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem Foto: Wikimedia Commons: Leninova socha, která stála v Kyjevě

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.