Ukrajina nesplatila dluh, Rusko proti ní připravuje právní kroky

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes nařídil své vládě, aby připravila právní kroky proti Ukrajině pro případ, že země Rusku nesplatí dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů (75 miliard Kč). Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury.

Splatnost dluhopisů vypršela v neděli. Kreml již dříve pohrozil, že Ukrajinu zažaluje, pokud do deseti dnů od uplynutí termínu splatnosti peníze neuhradí. Podle agentury RIA nemá Medveděv žádné pochybnosti o tom, že Kyjev dluh nesplatí.

Ukrajina již v pátek uvalila na splacení dluhu „moratorium„. „Jsme připraveni na právní kroky z ruské strany,“ prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajina se letos v říjnu dohodla s většinou majitelů dluhopisů na restrukturalizaci svého dluhu, která zahrnuje odpis dluhu ve výši 20 procent a prodloužení splatnosti. Rusko však dohodu odmítlo s odůvodněním, že jeho dluh není komerční, a požaduje splacení celé hodnoty dluhopisů, jejichž splatnost byla 20. prosince. Mezinárodní měnový fond navíc minulý týden tvrzení Ruska potvrdil.

Obavy ohledně právního sporu Kyjeva s Moskvou přiměly řadu investorů k prodeji ukrajinských dluhopisů, které jim letos díky příznivým podmínkám restrukturalizace přinesly solidní zisky. „Nedokážu si představit, jaká další vlna pozitivních zpráv by mohla z Ukrajiny přijít,“ uvedla Claudia Calichová ze společnosti M&G Investments.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina nesplatila dluh, Rusko proti ní připravuje právní kroky Foto: Northfoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.