Ukrajina musí vyjasnit politickou situaci, do té doby nemůže počítat s pomocí od MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) neuvolní další finanční pomoc Ukrajině, dokud nebude jasné, zdali v případě kolapsu současné vlády bude nová vláda pokračovat ve slíbených reformách. Informaci sdělila ukrajinská ministryně financí Natalija Jaresková.

Ukrajina čeká již od října, až MMF uvolní další peníze ze slíbeného balíku 40 miliard USD (965 miliard korun). Vyplácení peněz je podmíněné tím, že vláda učiní ekonomiku konkurenceschopnější a omezí korupci. Nejistý dosavadní postup vlády premiéra Arsenije Jaceňuka v zavádění reforem doplněný politickými hádkami však zpozdil vyplacení třetí splátky ze slíbené pomoci, a to 1,7 miliardy dolarů.

„Myslím si, že jejich (MMF) přístup není politický, ale budou čekat dokud nebude jasné, kdo jsou výkonné orgány a zda tyto orgány převezmou zodpovědnost za plnění podmínek, podle kterých nám již poskytli 6,7 miliardy USD,“ řekla Jaresková ukrajinské televizní stanici ICTV. „Mohou poskytnout (finanční pomoc) jiné vládě, ale jiná vláda musí převzít zodpovědnost a závazky, které jsem přijali před rokem,“ dodala.

Mluvčí MMF nebyl okamžitě k zastižení, aby se k prohlášení Jareskové vyjádřil.

Ukrajinská vláda se snaží vzpamatovat ze šokujícího odchodu ministra hospodářství v minulém týdnu. Komentář Jareskové zdůrazňuje vážnost politické krize, která by mohla ohrozit vztahy se zahraničními věřiteli.

Ministr hospodářství Aivaras Abromavičius minulý týden podal demisi s tím, že nechce být „loutkou“ zkorumpovaných zájmových skupin. Obvinil také blízkého spolupracovníka prezidenta Petra Porošenka, že se snaží zmocnit kontroly nad jeho ministerstvem.

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že rezignace Abromavičiuse je znepokojující. Změny v programu finanční podpory ale neoznámila.

Ukrajina závisí na penězích od MMF, USA a Evropské unie. Ekonomika země loni klesla o více než deset procent, hlavně kvůli válce s proruskými separatisty na východě země, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina musí vyjasnit politickou situaci, do té doby nemůže počítat s pomocí od MMF Foto: Mark Van Scyoc / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.