Ukrajina může dostávat půjčky od MMF, i když nebude schopna splácet dluh

Podle výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Legardeové by se Ukrajině mohlo dostávat dalších půjček i v případě, že jednání o restrukturalizaci dluhu zkrachují a země nebude schopna plnit své závazky. 

„V případě, že nebude dojednána dohoda se soukromými věřiteli a země zjistí, že nemůže obsluhovat svůj dluh, může fond půjčit Ukrajině v souladu s jeho politikou 'půjčování v prodlení',“ uvedla Lagardeová.

Ukrajina se nemůže shodnout se svými věřiteli, jakým způsobem bude země restrukturalizovat svůj dluh. Věřitelé chtějí jen prodloužení splatnosti dluhopisů, ukrajinská vláda však požaduje i snížení nominální hodnoty dluhu a úroků. Ministryně financí Natalija Jarešková ve středu uvedla, že vláda by mohla vyhlásit moratorium na splácení dluhu.

Restrukturalizace dluhu je součástí záchranného programu pro Ukrajinu v objemu 40 miliard dolarů (969,5 miliardy korun), který Kyjevu schválil MMF. Výměnou dluhu chce vláda ušetřit více než 15 miliard dolarů a do roku 2020 snížit poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu pod 71 procent ze současných 100 procent.

Jarešková tento týden uvedla, že věří, že Ukrajina získá další peníze od MMF i v případě, že se jí nepodaří dohodnout s věřiteli. Další splátku 1,7 miliardy dolarů by měl podle ní MMF vyplatit v červenci, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina může dostávat půjčky od MMF, i když nebude schopna splácet dluh Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.