Ukrajina chce do půl roku decentralizovat státní správu a zreformovat ústavu

Ukrajinská vláda premiéra Jaceňuka ve svém usnesení uvedla, že chce do října letoního roku provést reformu ústavy a decentralizovat státní správu. Orgány místní samosprávy, společenské organizace a podnikatelské svazy by se měly podílet na diskuzích o formách plánované decentralizace. Ústavní reformu by pak mělo koordinovat tamní ministerstvo pro místní rozvoj.

Plánovanou decentralizací kyjevský kabinet čelí tlaku na federalizaci celé země, kterou požadují vůdci proruských radikálů na východě země. Jejich volání po federálním uspořádání podporuje diplomatickým a hospodářským tlakem i Moskva. Vláda premiéra Arsenije Jaceňuka ale prosazuje koncepci unitárního státu a federalizaci spojuje s hrozbou rozdělení země.

Základy reformy místní samosprávy schválila ukrajinská vláda už počátkem dubna. Pravomoci ukrajinských oblastí a okresů se mají rozšířit, gubernátoři by napříště neměli být jmenováni z centra, ale rozhodovat by o nich měli při komunálních volbách voliči. Centrální státní orgány mají mít jen kontrolní funkci.

Reforma má proběhnout ve dvou etapách. Letos mají poslanci parlamentu vypracovat a schválit její legislativní základy, příští rok by už podle nich měly být uspořádány komunální volby.

Podle ukrajinských médií je pochybné, že východ Ukrajiny bude o decentralizaci diskutovat. Separatisté z Doněcké oblasti, kterou už fakticky celou ovládají proruské organizace, mají v úmyslu vyhlásit referendum o federalizaci či přímo o odtržení od zbytku země. Stejné plány mají i proruští radikálové v sousední Luhanské oblasti.

Zdroj: ČTK

Ukrajina chce do půl roku decentralizovat státní správu a zreformovat ústavu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.