Ukrajině hrozí další ruský útok, varoval Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes opět varoval před nebezpečím ruského útoku na Ukrajinu. Moskva by k invazi podle něj mohla využít nejen své vojáky v separatisty ovládané oblasti Donbasu a jednotek rozmístěných podél ukrajinské východní hranice, ale i uskupení ruských vojsk v separatistickém Podněstří, které se odtrhlo od Moldavska a které leží jihozápadně od Ukrajiny.

„Hrozba rozsáhlé agrese Ruska se nikam nevytratila. Tato hrozba nejen doutná na (povstaleckých) územích v Donbasu, které nekontrolujeme, ale visí po celé délce hranic s Ruskem - a sahá ještě dál,“ řekl Porošenko při poradě s generálním štábem. „Také ruský vojenský kontingent v Podněstří může být použit v libovolné chvíli k útoku na naše území a ohrožuje naše hranice,“ dodal.

Rusko podle Porošenka v bezprostřední blízkosti hranic s Ukrajinou soustředilo na 50.000 vojáků, asi 470 tanků, více než 1700 obrněných vozidel, přibližně 390 děl a 220 raketometů, jakož i 490 letadel, stovky vrtulníků a 24 vojenských lodí.

„Rusové vytvářejí nové základny i další vojenskou infrastrukturu a rozšiřují a modernizují ty stávající. Neexistuje žádná záruka, že to jednoho dne nenasadí proti nám!“ zdůraznil prezident.

Ujistil také, že Kyjev „bezpodmínečně podporuje a vítá snahy NATO posílit své východní křídlo a ochránit tak členské země před nepřátelskými úklady Ruské federace“.

Odhaduje se, že konflikt na východě Ukrajiny si za tři roky vyžádal asi 9800 obětí. Porošenko dnes poznamenal, že právě před třemi roky začali ruští vojáci bez označení obsazovat Krym a že „od začátku ruské agrese přišlo o život 2608 ukrajinských vojáků“.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů ve východukrajinském Donbasu, Moskva tato obvinění popírá.

Porošenko ocenil zvýšení bojeschopnosti ukrajinských ozbrojených sil, jejichž řady loni rozšířilo okolo 70.000 dobrovolníků a od začátku letošního roku dalších 4500 lidí. Země si zachovala povolávací systém branců, nevyhlásila však mobilizaci. V jejím případě by však mohla využít více než 130.000 vojáků v záloze, připomněl.

Ostražitost si podle Porošenka vynucují i blížící se prezidentské volby v Rusku, kde „se předvádění svalů jeví hlavní volební technologií“, tedy nepřátelství k Ukrajině lze využít k mobilizaci voličů na podporu Vladimira Putina před hlasováním v březnu příštího roku.

Ruský server Newsru.com upozornil, že Ukrajinu znepokojuje možnost změny politiky USA po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu, a tak Porošenko pravidelně referuje o ruské hrozbě. Na mnichovské konferenci tvrdil, že Putin hluboce nenávidí Ukrajinu, a varoval, že kdo ví, kde si Putin usmyslí podpořit ruské menšiny příště: „V Pobaltí? V Bulharsku? Anebo třeba v Německu?“

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ukrajině hrozí další ruský útok, varoval Porošenko Foto: Petro POROŠENKO; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.