Ukončí ČNB brzy intervence? Analytici sází na duben

Devizové intervence ukončí Česká národní banka zřejmě v dubnu. Předpokládá to většina oslovených analytiků. Ve čtvrtek 30. března tak bankovní rada ČNB ještě ke zrušení nepřistoupí a dodrží tak slib, že intervence neukončí do konce prvního čtvrtletí. Podle  hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je ale možné, že o zrušení intervencí ČNB už tento čtvrtek rozhodne a oznámí je hned 1. dubna.

Bankovní rada na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu letošního roku. Rovněž uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. V pondělí tento týden pak uvedl prezident Miloš Zeman s odvoláním na jednání s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, že ČNB by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku.

Související: Zeman: Ukončení kurzového závazku může proběhnout dříve, než se nadějeme

„Nejspíše nás čeká poslední relativně klidné jednání bankovní rady, kde jen bude zopakováno, že někdy ve druhém čtvrtletí skončí kurzový závazek,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Následující týdny budou podle něj pak plné nejistoty, kdy přijde okamžik ukončení kurzového závazku. „Podmínky pro konec intervencí už jsou splněny, nyní půjde především o strategii vůči devizovému trhu,“ dodal.

I podle analytika České spořitelny Michala Skořepy čtvrteční jednání bankovní rady nejspíš nepřinese žádnou novou informaci. „Bankovní rada se ve své komunikaci bude striktně držet dosavadního komunikačního autopilota - tedy formulace, že konec režimu určitě nepřijde před koncem března a pravděpodobně nastane v polovině roku,“ uvedl. Podle něj by nebylo překvapením, kdyby bankovní rada zdůraznila, že rozhodnutí o konci režimu může být učiněno na kterémkoli jejím řádném jednání, tedy kterýkoli čtvrtek, nebo i na jednání svolaném mimořádně k tomuto účelu. Skořepa odhaduje, že ČNB ukončí kurzový závazek již během dubna.

Podobně konec intervencí očekává i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Domníváme se, že konec kurzového režimu přijde v prvních dubnových týdnech na mimořádném jednání bankovní rady. Pokud by se ČNB chtěla vyhnout dalšímu přílivu spekulativních peněz, ukončí závazek ještě před zveřejněním březnové inflace 10. dubna,“ uvedl.

Naopak již ve čtvrtek může o konci devizových intervencí rozhodnout rada podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy. „Intervenční režim skončí nejpravděpodobněji hned v první polovině dubna. Nelze vyloučit, že o jeho ukončení rozhodne bankovní rada České národní banky už na svém řádném měnověpolitickém zasedání 30. března, přičemž oficiálně konec intervence oznámí v sobotu 1. dubna,“ uvedl.

Takový postup by podle něj by příhodný proto, že světové devizové trhy jsou o víkendu zavřené a devizoví obchodníci by tak měli více než 24 hodin na to, aby novou informaci zpracovali a při pondělním otevření trhů již nejednali pod vlivem bezprostředních emocí. „ČNB by tak zmírnila značnou kolísavost kurzu koruny,“ uvedl.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu. ČNB oficiální data zatím nezveřejnila. „Z denní likvidity bankovního sektoru plyne, že ČNB v posledních dnech intervenovala v průměru za 30 miliard korun denně. Pondělní komentář prezidenta Zemana k ČNB podle dosavadních čísel k nadměrnému zvýšení intervencí nepřispěl,“ uvedl Seidler.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ukončí ČNB brzy intervence? Analytici sází na duben Foto: Josef Hanus / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.