Učetnictví Ministerstva práce je ,,tristní", problémy jsou dlouhodobé, říká NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad, který objevil nesrovnalosti v účetní uzávěrce na Ministerstvu práce a sociálních věcí ve výši 11 miliard korun, považuje výsledek kontroly za ,,tristní," řekla v rozhovoru pro Studio Zet mluvčí úřadu Olga Málková. Ministerstvo argumentuje, že šlo pouze o formální chyby v účetnictví.

Kontroloři zjistili nesprávnosti ve finančních převodech. Ministerstvo udělalo učetní chyby v oblasti neevidovaných pohledávek a také neřešilo dohledání majetku z inventur.

,,Rozpočet MPSV na rok 2012 se pohyboval kolem 15 miliard (korun) a z toho 11 miliard bylo špatně zaúčtováno, takže nelze výsledek našeho šetření označit jinak než za tristní." řekla Málková. ,,Naši kontroloři našli nedostatky prakticky ve všech kontolovaných oblastech a faktem je, že MPSV má s účetnictvím dlouhodobé problémy, jak vyplývá i zpředchozích kontrol."

Podle názoru MPSV šlo o formální a metodické chyby, které byly způsobeny použitím nesprávných účtů.To bylo zaviněno nepřipraveným zavedením nového ekonomického informačního systému, o jehož spuštění rozhodlo někdejší vedení ministerstva, řekla v rozhovoru pro Studio Zet Štěpánka Filipová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček řekl pro ČT 24, že se jedná o formální záležitosti a nebude přistupovat k trestům.

,,Formalita to samozřejmě není. Účetnictví ministerstva se řídí zákonem o účetnictví, vyhláškami a předpisy a ministerstvo by je rozhodně mělo dodržovat,” řekla Málková. ,,Je podstatné, aby vedení resortu podávalo věrný a poctivý obraz účetnictví, a to například z důvodu sestavování závěrečného státního účtu. MPSV takový obraz rozhodně nepodává."

Podle mluvčí MPSV v současné době ministerstvo neplánuje postih konkrétního zaměstatnce, protože nebyla prokázána škoda. ,,Nedošlo k tomu, že by se nějaké peníze ztratily, šlo pouze o špatné zaúčtování. Samozřejmě ani k tomu docházet nemá," řekla Filipová.

Zdroj: Zet

Učetnictví Ministerstva práce je ,,tristní", problémy jsou dlouhodobé, říká NKÚ Foto: ČTK.cz

reklama

Další články

  1. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.