Uber snižuje frikční nezaměstnanost. Jde o mezičas, kdy absolvent hledá práci

Alternativní taxislužba Uber přinesla nový rozměr do přepravy osob, ale i do oblasti ekologie a celé ekonomiky. Hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda na rádiu Zet říká, že snižuje frikční nezaměstnanost. Ta vzniká z přechodu ze zaměstnání do zaměstnání nebo když absolvent nastupuje na pracovní dráhu.

„Uber nepřináší žádnou novou službu, protože něco na způsob taxíků existovalo už v 17. století. To co je naprosto nové, je historicky to, jak efektivně propojuje stranu nabídky a stranu poptávky. To znamená, že nikdy v historii nebylo tak levné a tak efektivní se propojit a dát světu najevo, že mám například volné auto v případě Uberu nebo volný být v případě Airbnb,“ řekl na rádiu Zet Kovanda.

Dříve neexistovala tato možnost v reálném čase. Nyní se situace mění. Nové služby tak mají pozitivní vliv na celou ekonomiku. Uber totiž například zvyšuje výtěžnost ekonomického zdroje v podobě automobilu, jenž nemusí zůstat zaparkovaný v garáži. V současnosti jej lidé mohou využít v rámci sdílené ekonomiky.

„Uber dále snižuje frikční nezaměstnanost. To je nezaměstnanost, která vzniká z přechodu ze zaměstnání do zaměstnání. Jde také o situaci, kdy absolvent nastupuje na pracovní dráhu. V tom mezidobí, což jsou obvykle tři měsíce někdy i půl roku, než si najde zaměstnaní, tak může jednoduše využít své auto, které by bylo jinak v garáži. Může pak fungovat v rámci sdílené ekonomiky,“ uvedl Kovanda. 

Uber se však při své expanzi dostává do střetů s vládami a úřady jednotlivých zemí a měst. Tradiční taxislužby firmu obviňují z nekalé konkurence, protože Uber často obchází přísné regulační předpisy. Uber podniká na českém trhu od roku 2014.

 

 

Celý rozhovor s manažerkou Uberu Barborou Poláchovou a hlavním ekonomem společnosti Roklen Lukášem Kovandou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

Zdroj: Zet

Uber snižuje frikční nezaměstnanost. Jde o mezičas, kdy absolvent hledá práci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.