Uber se v Brně opět rozjede, soud opatření zrušil

Společnost Uber bude moct v Brně zase poskytovat přepravní služby. Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které jí to zakazovalo. Informoval o tom mluvčí soudu Vladimír Lichnovský. Firma bude moct jezdit dnem doručení rozhodnutí soudu. Případem se znovu bude zabývat Krajský soud v Brně, který předběžné opatření vydal.

Krajský soud v Brně o předběžném opatření rozhodl v květnu. V něm uvedl, že Uber porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Podnět k brněnskému soudu podala společnost Lido Taxi Radio, město bylo přidruženým účastníkem řízení.

Uber svou službu poskytuje v mnoha zemích světa a mnohde se dostal do sporu s místními samosprávami, v Brně začal fungovat od února. Mohou ji poskytovat libovolní řidiči, i ti, kteří chtějí jen nabídnout svůj vůz ke sdílené jízdě. Služba funguje tak, že si zákazník pomocí mobilní aplikace zadá požadavek. Po svezení se mu strhne částka z platební karty podle vzdálenosti, kterou zaznamená aplikace pomocí GPS. V systému funguje i hodnocení řidiče zákazníkem. Řidičem se může stát, kdokoliv chce, služba a řidiči tedy nesplňují požadavky na taxislužbu. To vadí klasickým taxislužbám, které Uber považují za nekalou konkurenci.

Související: BBC: Kalanick rezignoval na post generálního ředitele Uberu

Spor se společností Uber probíhá i na půdě evropského Soudního dvoru. Soud EU se bude otázkou letos zabývat na podnět obchodního soudu v Barceloně, který projednává žalobu profesní organizace sdružující řidiče taxislužeb v Barceloně proti filiálce Uberu ve Španělsku za nekalou soutěž. Barcelonský soud má za to, že pro řešení jím projednávaného sporu je nezbytný výklad několika ustanovení unijního práva. Podle advokáta Michala Janíka bude toto rozhodnutí klíčové. „Pokud evropský Soudní dvůr v této věci rozhodne, tak takové rozhodnutí bude závazné a má obecnou působnost pro jednotlivé členské státy a může se to potom i odrazit v naší legislativě,“ řekl Janík.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

Uber se v Brně opět rozjede, soud opatření zrušil Foto: MikeDotta / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

    Byznys ·

    Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

  2. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.