„Uber najímá sluchově postižené řidiče, oproti běžným mají lepší hodnocení,“ říká Blahovcová

Upravená taxi aplikace Uber nabízí sluchově postiženým řidičům nové uplatnění na trhu práce. Hluchoněmí lidé tak mají možnost k invalidnímu důchodu dosáhnout i na pravidelný plat. Olga Blahovcová z obecně prospěšné společnosti Tichý svět na rádiu Zet říká, že sluchově postižení lidé jsou oproti běžným řidičům v aplikaci Uber lépe hodnocení. 

Jaký je o práci v Uberu zájem a kolik neslyšících pro firmu pracuje?

Hodně z nich to dává možnost pracovat pro Uber. Pro hodně firem to byl problém. Zájem je tam z toho důvodu veliký. K dnešnímu dni evidujeme 28 neslyšících, kteří pro Uber pracují. Pro Uber je to veliký plus, že této skupině vycházejí vstříc.

Jak těžké je pro člověka se zdravotním postižením uplatnit se na trhu práce, když se zaměříme na lidi, kteří jsou neslyšící.

Je to pro ně těžší, protože se potýkají s určitou komunikační bariérou. Snažíme se jim pomoci prostřednictvím tlumočení nebo díky našim pracovním konzultantkám. Ty s nimi docházejí na pracovní pohovory, kde zprostředkovávají bezbariérovou komunikaci, tak aby to měl neslyšící ve svém mateřském jazyce tedy znakovém jazyce. Pracovní konzultantky rovněž napomáhají neslyšícím v tom, aby se lépe pohybovali a orientovali na trhu práce s inzeráty a podobně. Český jazyk je totiž pro neslyšící až tím druhým jazykem. Z toho důvodu se jim snažíme všechno přeznakovat tak, aby pochopili obsah a věděli kde a co hledají. Už hodně společností a i hodně velkých firem dává šanci neslyšícím. Když jim tu šanci dají, tak jde opravdu o velmi vděčné zaměstnance. Třeba i fluktuace je u nich nižší než u těch slyšících zaměstnanců.

Dá se třeba říci, o kolik si polepší, co se financí týče?

Neslyšící samozřejmě pobírají invalidní důchod, ale nedá se to srovnávat s tím, který máme běžně ze zaměstnání. Takže si vlastně polepší a mají takový běžný komfort. Běžně mají finance dvakrát do roka na dovolenou, zaplatí nájem, nakoupí si jídlo a nejsou vlastně na nikom závislí. Ten invalidní důchod je příspěvek od státu. Tím, že mají práci, tak vlastně nejsou na nikom závislí, vlastní všechny finance a zůstávají sami.

Na jaký pracovní poměr jsou třeba u aplikace Uber zaměstnaní?

U aplikace Uber je možnost pracovat na živnostenský list nebo normálně na pracovní smlouvu.

Jak zákazníci hodnotí to, že jedou s řidičem, který má sluchové postižení? Nemají s tím problém?

Aplikace je tak chytrá, že zákazníka upozorní na to, že řidič, kterého si vybrali, je neslyšící. Zákazník má poté možnost řidiče odmítnou nebo s tím souhlasit. Podle informací, které z Uber máme, tak neslyšící řidiči jsou hodnocení lépe nežli slyšící. Myslím si, že v tomto žádný problém není. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Olgou Blahovcovou z obecně prospěšné společnosti Tichý svět. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Uber najímá sluchově postižené řidiče, oproti běžným mají lepší hodnocení,“ říká Blahovcová Foto: Prathan Chorruangsak / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.