Už zítra bude Babiš vládnout v demisi stejně dlouho jako Topolánek v roce 2006. Dožene Rusnoka?

V úterý 24. dubna uplyne 90 dní od demise menšinové vlády Andreje Babiše z hnutí ANO. Bude tím vyrovnána doba, vlády Mirka Topolánka z let 2006-2007. Jeho vláda podala demisi 11. října poté, co 3. října nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Mirek Topolánek byl znovu jmenován premiérem 8. listopadu. Jeho druhý kabinet byl jmenován 9. ledna 2007.

A kdo vládnul v demisi déle? 

V Česku je rekordmanem kabinet Jiřího Rusnoka. Ten podal demisi 13. srpna 2013, šest dní poté, co mu Sněmovna nevyjádřila důvěru. Prezident Miloš Zeman pak ale už žádného dalšího premiéra až do předčasných voleb v říjnu 2013 nejmenoval. Nového premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) prezident jmenoval 17. ledna 2014, celý kabinet 29. ledna. Rusnok tak vládnul v demisi celých 169 dní. 

Své si prožil také Mark Rutte v Nizozemsku. Ten vládl v demisi bez čtyř dnů dvě stě dní. Rutte podal demisi své menšinové vlády podal 23. dubna 2012 po krachu jednání o rozpočtových škrtech menšinového kabinetu s krajní pravicí. Nová vláda, opět pod vedením Rutteho, která vznikla díky koaliční dohodě mezi liberální Lidovou stranou pro svobodu a demokracii a středolevou Stranou práce (PvDA) složila přísahu 5. listopadu. Rutteho strana vyhrála zářijové parlamentní volby, a její předseda se tak stal jedním z nemnoha evropských lídrů, kteří dokázali v době hospodářské krize obhájit svůj post.

Rekordmanem v Evropě ve vládnutí v demisi je bývalý belgický premiér Yves Leterme. Ten byl premiérem nejprve několik měsíců v roce 2008 a poté od listopadu 2009. V dubnu 2010 ale jeho vláda podala demisi kvůli jazykovým sporům mezi Vlámy a Valony a politická krize tehdy oživila dohady o udržitelnosti Belgie jako jednotného státu. V červnu 2010 se konaly předčasné volby, ale země se poté na rok a půl ocitla v bezvládí. Správa země byla v rukou kabinetu v demisi premiéra Yvese Leterma a až v prosinci 2011 složila přísahu nová vláda. Leterme tak vládl v demisi 589 dní.

A jak dlouho se vlastně dá v Česku v demisi vládnout? Možná Vás to překvapí, ale neomezeně. 

Jak nedávno připomněl týdeník Respekt, Ústava totiž nestanoví pro vládu v demisi žádný časový limit. Vládu v demisi totiž prezident zpravidla pověří výkonem pravomocí do jmenování nové vlády. Pro hledání nové vlády ovšem prezident nemá žádnou časovou lhůtu, do níž by s návrhem musel přijít.

Prezident má proto podle Ústavy neomezený čas na to, aby hledal nového premiéra. Ovšem ani když nového premiéra jmenuje a pověří ho tím sestavením nové vlády, žádná lhůta ještě nezačíná běžet. Ta totiž začíná až v okamžiku, kdy nový předseda vlády prezidentovi předloží seznam ministrů nové vlády a prezident je oficiálně jmenuje do úřadu. Až od tohoto jmenování nové vlády se počítá lhůta 30 dnů, do nichž musí nová vláda předstoupit před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.

Zdroj: Zet/youradio.news, ČTK

Už zítra bude Babiš vládnout v demisi stejně dlouho jako Topolánek v roce 2006. Dožene Rusnoka? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Růst HDP zpomalí, koruna bude posilovat

    Byznys ·

    Růst české ekonomiky bude v následujících letech zpomalovat. Z letošních zhruba 3,5 procenta by měl růst zpomalit do roku 2021 na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.