U státních maturit letos neuspělo 19 % studentů, nejvíce od jejich zavedení

Téměř 19 procent studentů středních škol a gymnázií letos neuspělo u prvního pokusu státních maturit. Tento výsledek je podle mluvčího centra pro přípravu maturit Cermat, Jana Pohanky, nejhorším od roku 2011, kdy byly státní maturity na českých školách zavedeny. Maturanti se ve srovnání s loňským rokem zhoršili ve všech předmětech. Vedle matematiky, z níž propadlo 24,1 procenta studentů, dopadla nejhůře němčina s více než pětinou neúspěšných.

Meziročně se neúspěch studentů, kteří maturovali poprvé, zvýšila o 2,5 procentního bodu. Podle ministra školství Marcela Chládka není problém v meziročním zhoršení, ale v příliš vysokém procentu neúspěšných jedinců.

K výraznému meziročnímu zhoršení došlo v angličtině, kterou tentokrát nezvládlo 9,5 procenta maturantů. Loni to bylo o 3,1 procentního bodu méně. Z češtiny propadlo 6,8 procenta studentů, což je o 0,4 procentního bodu více než loni.

Prohloubil se rozdíl mezi jednotlivými typy středních škol. Na gymnáziích státní maturitu nezvládla jen 3,3 procenta z těch, kteří ji konali v řádném termínu. Na nástavbách, které byly na opačném konci spektra, to bylo 44,8 procenta. Při započítání všech maturantů se tam neúspěšnost dokonce na tři desetiny přiblížila padesátiprocentní hranici.

Podobně jako ve společné části se neúspěšnost zvýšila i v profilové části maturit, tedy zkouškách z odborných předmětů, které si školy organizují samy. Zatímco loni ji nezvládlo 6,5 procenta, letos to bylo 6,9 procenta středoškoláků.

Maturity opět prokázaly pokles produktivních dovedností žáků, uvedl v tiskové zprávě Cermat. Zatímco při řešení uzavřených úloh s výběrem z možností byli maturanti úspěšnější než v předchozích letech, klesla naopak jejich schopnost řešit otevřené úlohy, kde musejí odpovědi sami formulovat.

V řádném termínu na jaře absolvovalo první pokus maturitní zkoušky 70.236 žáků. Bezmála deset tisíc přihlášených nakonec k maturitě z různých důvodů nešlo. Didaktické testy a písemné práce probíhaly od 2. do 13. května, ústní zkoušky mohli ředitelé středních škol naplánovat mezi 16. květnem a 10. červnem.

Proti výsledkům maturit se mohou studenti odvolat, lhůta pro podání odvolání proti výsledku ústní zkoušky přitom vyprší 30. června. K 18. červnu Cermat evidoval bezmála 2500 odvolání, přičemž většina z nich se týkala didaktických testů.

„V porovnání s rokem 2013 došlo k poklesu počtu žádostí ke srovnatelnému datu o zhruba 21 procent, uvedl Cermat. Zatím bylo posouzeno asi 2300 odvolání, kladné doporučení bylo vydáno ve 156 případech. Z toho bylo třicet didaktických testů a 126 písemných prací.

Zdroj: ČTK

U státních maturit letos neuspělo 19 % studentů, nejvíce od jejich zavedení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.