„U poloviny franchisových konceptů se vložené investice vrátí do dvou let,“ říká P. Ritschelová

U poloviny franchisových konceptů se podnikatelům vrátí vložené investice do dvou let. Na rádiu Zet to řekla výkonná ředitelka České asociace franchisingu Petra Ritschelová. Na území České republiky je v současnosti šest a půl tisíce franchisových provozoven, které zaměstnávají dvacet tisíc lidí. Franchising je podnikatelský model, který umožňuje dalším podnikatelům za úplatu využívat fungující koncept služeb, technologií nebo zboží.

Franchising nabízí podnikatelům možnost obchodovat pod zavedenou značkou. Jde přitom o model podnikání, který umožňuje vydělat peníze zejména v oblasti gastronomie, realitních služeb, fitness, vzdělávání nebo výživového poradenství. Pozitivní vývoj lze podle Ritschelové očekávat i u konceptů s přírodní kosmetikou, módou nebo farmářskými produkty.

„U poloviny franchisových konceptů se investice podnikatelům vrátí zhruba do dvou let. Do čtyř let od nákupu licence se pak investorům vrátí peníze u 80 procent franchisových sítí. Jen asi u pětiny trvá návratnost vloženého kapitálu více než čtyři roky. Podle průzkumu Asociace franchisingu se průběžný poplatek franchisanta pohybuje mezi třemi až pěti procenty z obratu,“ řekla Ritschelová.

Franchisant je kromě toho podle Ritschelové povinen odvádět franchisorovi takzvaný marketingový poplatek. Ten se zpravidla pohybuje mezi dvěma až čtyřmi procenty z obratu.

Čeští spotřebitelé si pod pojmem franšíza nejčastěji představují dlouhodobě zavedené podniky, mezi které patří gastronomické koncepty typu McDonald´s nebo KFC. Na trhu působí ovšem i úspěšné české franchisy, jimž se podařilo expandovat i do zahraničí. Řadí se mezi ně například řetězec restaurací Potrefená husa, The PUB nebo Švejk restaurant. Z oblasti obchodu jde poté o výrobce sportovního oblečení Alpine Pro nebo HUDYsport. 

 

O franchisingu jsme dále napsali:

V ČR roste zájem o franchisové projekty, menším podnikatelům se vyplácejí

V Česku loni stoupl počet franšíz o 12 procent, nejvíce jich přišlo ze zahraničí

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s výkonnou ředitelkou České asociace franchisingu Petrou Ritschelovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„U poloviny franchisových konceptů se vložené investice vrátí do dvou let,“ říká P. Ritschelová Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.