„U mladých lidí se zvyšuje výskyt melanomu, důvodem je časté opalování,“ říká N. Vojáčková

Čím dál ve větší míře se zejména u mladých lidí zvětšuje množství zhoubných nádorů takzvaného maligního melanomu. Podle Naděždy Vojáčkové z Polikliniky Anděl na Praze 5 Smíchov je důvodem změna životního stylu. Oproti minulosti totiž lidi ve větší míře cestují na letní dovolenou za opálením. Na této problematice se rovněž podílí zvětšování ozonové díry. 

Co je příčinou zvyšujícího se výskytu melanomu?

Incidence melanomu se za poslední léta zvyšuje a těch důvodů je několik. Určitě se na tom podílí zeslabení ozonové vrstvy. Dalším největším ukazatelem je změna našeho chování na slunci. Jezdíme častěji na dovolenou a vystavujeme se slunci mnohem víc než v minulosti. Na jedné straně je opálená kůže považována za symbol dobrého zdraví. Na druhé straně tam vzniká poškození sluncem a je potřeba se tomu věnovat.

Jak hlídat svou kůži a kdy jít k lékaři?

Nutné je se na kůži dívat jako na celek a vždycky si všimnout nějaké změny. Jde o změnu velikosti, tvaru a barvy. Tato změna by nás vždy měla dovést k lékaři. Vyšetření kůže se doporučuje jedenkrát za měsíc. To znamená, že se právě prohlédnu, a pokud těch znamínek mám víc nebo dojde k nějaké takové změně, tak je potřeba navštívit dermatologa. Pokud mám těch znamínek víc, tak si mě zve na kontrolu i jedenkrát za rok. Někoho dokonce dvakrát ročně.

Jaké vyšetření nás čeká ?

Je to vyšetření, které není vůbec bolestivé nebo náročné. Je to vyšetření pohledem. Takže prohlédneme celý kožní povrch. Poté vyšetření dermatoskopem, což je přístroj. Je to vlastně osvětlená lupa. Máme k dispozici ruční nebo i digitální dermatoskop. Pomáhají nám odlišit znaménka, která jsou takzvaně hodná a znaménka, která by mohla být nebezpečná. Výhodou digitálního dermatoskopu je, že si můžu ten obrázek uložit a právě, když pacient přijde na kontrolu, tak ho můžu porovnat a zkontrolovat.

Pokud objevíte pihu, která se nelíbí vám ani přístrojům, co se potom děje?

Poté se domlouváme na preventivním chirurgickém odstranění. Jde o vyříznutí podezřelého projevu a jeho histologické vyšetření.

Jak lze zlepšit šanci na přežití u nemocných s melanomem?

Nejlépe je včasná diagnóza. Když už máme melanom, tak je třeba ho zachytit v tom nejrannějším stádiu. Pak je větší šance na přežití. To znamená včasná diagnóza a včasná léčba. To je jediná možnost, jak zajistit přežití pacienta s melanomem.

Jaké jsou další nežádoucí účinky slunečního záření na kůži?

Slunce způsobuje jednak akutní změny a jednak chronické změny. Mezi akutní změny patří samozřejmě spálení sluncem a mezi chronické změny patří takzvané fotodermatózy. To znamená kožní změny, které jsou iniciovány sluncem. Potom jsou to takové chronické změny ve smyslu pigmentových skvrn, zmenšení kůže, vrásek, suché kůže nebo rozšířených žilek. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Naděždou Vojáčkovou z Polikliniky Anděl na Praze 5 Smíchov. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„U mladých lidí se zvyšuje výskyt melanomu, důvodem je časté opalování,“ říká N. Vojáčková Foto: Medicínské centrum Anděl: Naděžda Vojáčková

reklama

Další články

  1. Islám patří podle Merkelové k Německu

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvedla, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů pak mají vliv na úspěšnost spolkové republiky. Merkelová to v neděli u…

  2. Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

    Společnost ·

    Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.