U lékaře: V ČR trpí 20 tisíc lidí roztroušenou sklerózou, nejhůře jsou na tom severské země

Chronickým a autoimunitním onemocněním, roztroušenou sklerózou, trpí v České republice zhruba 20 tisíc lidí. Nemoc nejčastěji postihuje ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života. Na rádiu ZET v pořadu U lékaře o tom hovořila doktorka z RS Centra Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jana Lízrová Preiningerová. 

Co je to roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je porucha imunitního systému, která napadá mozek a míchu. V našem těle se stane to, že imunitní systém, který je úplně normálně schopný nás bránit proti virům, bakteriím a podobně, má tu vadu, že některé bílé krvinky neboli lymfocyty, jsou schopny rozpoznat části obalů nervových vláken jako své nepřítele. Periodicky se pak za nimi vydávají do mozku a do míchy a způsobují tam jejich poškození. To se poté projevuje neurologickými příznaky.

Koho ta nemoc postihuje?

Nejčastěji se roztroušená skleróza klinicky projevuje u žen i mužů. U žen poté o něco častěji mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku. To znamená v nejaktivnějším období života a setrvává s lidmi po celou dobu nezkráceného života.

Existují nějaké rizikové faktory?

Nevíme přesně, co ten imunologický efekt zapnulo, takže ani nedokážeme říci, jaké jsou přesně faktory, které by to ovlivnily nebo jaké by tomu předešly. Existují však různé jevy, které my považujeme za rizikové faktory. K těm patří například nízká hladina vitamínu D jak u dětí, tak u dospělých. Onemocnění se také častěji projevuje po nevhodně provedeném očkování nebo po nějaké virové infekci. My ovšem nevíme, jestli v tu dobu onemocnění existovalo a tím spouštěcím faktorem se pouze projevily jeho klinické příznaky nebo jestli e tam opravdu spustil ten defekt. Genetika vysvětluje zhruba jenom třicet procent toho rizika. To znamená, že 70 procent rizika přichází odněkud z prostředí.

Jaká jsou stádia roztroušené sklerózy?

U devadesáti procent pacientů, kteří mají diagnózu roztroušené sklerózy, začne relapse. To jsou epizody neurologických příznaků, které souvisí s tím zánětem, které imunitní systém mylně spustil. Té fázi říkáme relapsující remitentní roztroušená skleróza. Po této fázi nastává taková pomalejší fáze progrese, kdy se příznaky zhoršují i bez relapsu a té se říká sekundární progresivní část onemocnění. Ten název sekundární roztroušená skleróza neurčuje, jak závažný je stav pacienta. Pouze říká, že sekundární je něco, co následuje po tom předchozím stádiu. Nevypovídá tedy nic o tom, jak špatná ta progrese je. To znamená, že v sekundární progresi člověk na tom může být vcelku dost dobře.

Kolik lidí v České republice roztroušená skleróza postihne a jak jsme na to ve srovnání s okolními státy?

Přesný počet pacientů v České republice se nám až doposud těžko odhadoval, ale v současné době máme již data z Celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou. Ten registr se jmenuje ReMuS a z něj víme, že máme nejméně 17 tisíc pacientů, které roztroušená skleróza postihla. Předpokládáme, že zhruba 3 tisíce pacientů tam není registrovaných. To znamená, že jich je v České republice takových 20 tisíc. Roztroušená skleróza se v České republice vyskytuje u lidí, kteří nemají přímé příbuzné s roztroušenou sklerózou, je to zhruba jeden ku tisíci. To je srovnatelné se zbytkem Evropy, se Severní Amerikou a podobně. Nižší riziko by bylo třeba v Africe a vyšší riziko třeba v severských zemích, což může souviset i s tou hladinou vitamínu D. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: V ČR trpí 20 tisíc lidí roztroušenou sklerózou, nejhůře jsou na tom severské země Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.