U lékaře: „Těžkých zánětů uší v Česku ubývá,“ říká specialista na poruchy sluchu M. Andres

Vady sluchu mohou být získané geneticky nebo mohou člověka postihnout kdykoli během jeho života. Začínají od různého stupně nedoslýchavosti a končí až u hluchoty. Vedoucí lékař ORL Praha 6 - Ruzyně a ambulantní specialista na poruchy sluchu a sluchadla doktor Martin Andres řekl, že v současné době ubývá těžkých zánětů. Andres na rádiu Zet v pořadu U lékaře řekl, že v minulosti býval strašákem pro chirurgy takzvaný cholesteatom, tedy kůže vrůstající až do středního ucha. 

Z čeho se skládá ucho?

Samozřejmě vnější boltec, pak zvukovod, zvukovod je zakončen bubínkem, za bubínkem je malá dutina, ve které jsou kůstky, kladívko, kovadlinka, třmínek. Za třmínkem následuje hlemýžď a to je místo, kde se mechanické vlny přenášejí na nervový vzruch. Upřímně řečeno je to až do tohoto místa nám chirurgům přístupné, protože od plotničky k třmínku už se dál nesmí.

Co je příčinou sluchových poruch?

To my vlastně nevíme. Museli bychom rozdělit sluchové poruchy na takové a makové. Nejjednodušší sluchové poruchy jsou převodní vady, kdy je zapomenutá vata v uchu, mazová zátka nebo u malých dětí podtlak ve středu uší daný špatnou funkcí Eustachovy tuby. To jsou takové ty periferní a jednodušší záležitosti a poté jsou vady, které lze nazvat jako centrální. U těch už dochází k destrukci určitých struktur v tom hlemýždi a podle toho, kde ta vada nastala, tak v dané oblasti člověk přestává slyšet určitou výšku. Nejčastější typ poruchy sluchu je, že já například slyším velmi dobře hlubší tóny ale mizerně výšky. Takže výsledný efekt je takový, že člověk přijde do ordinace a řekne, že slyší dobře, ale špatně rozumí. Ten člověk tedy neslyší výšky a neslyší sykavky. Slyší slovo, ale nerozliší ho.

Jaká je obecně četnost poruch sluchu v České republice?

Je to poměrně veliký problém, protože statistiky uvádějí, že nad šedesát let se vyskytuje sluchová poruchu u šedesáti procent obyvatelstva a teď jsou samozřejmě ty vady u dřívějších věkových skupin. Máme například vrozené sluchové vady u malých dětí. S tím souvisí například věc, která se nyní velmi často dělá. Jde o screening sluchových vad u novorozenců. V něm je zapotřebí odfiltrovat děti, které slyší dobře a nějaké droboučké vady. Jedno dítě ze dvou nebo ze tří tisíc, které nevyhovuje testům, se potom testuje dále a z toho vám vypadne nějaká malá skupinka, které opravdu slyší špatně a ty už se musí podrobit dalšímu edukačnímu programu, aby se neztrácely vývoj řeči. Co dítě neslyší, nebude totiž schopno zopakovat.

Jaké ty poruchy sluchu jsou a jak se dělí?

Tam je to nejrůznější. Je to od mechanických poruch, jako je facka na ucho, proražený bubínek nebo záněty. Těžkých zánětů nyní ubývá. Pro nás chirurgy býval strašák takzvaný cholesteatom. To v podstatě znamená, že vám perforací v bubínku vroste kůže do středouší a začnou se tam vytvářet izolované ostrůvky. Tato hrudka takzvaného cholesteatomu se začne chovat nesmírně agresivně vůči okolí, užírá kůstky a způsobuje v první fázi jen nepatrný výtok a mírnou poruchu sluchu. Když toto ucho otevřete jako chirurg, tak zjistíte, že tam 90 procent struktur chybí. Poté ten bubínek musíte nějakým způsobem zrekonstruovat a zacelit. I když se to povede, tak výsledek je takzvaná převodní vada, protože je ten převod, neboli to prostředí, zvukovod, bubínek, zvukouší nějakým způsobem porušeno, i když ten hlavní analyzátor zvuku je nepoškozený.

 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na vlnách rádia Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: „Těžkých zánětů uší v Česku ubývá,“ říká specialista na poruchy sluchu M. Andres Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.