U lékaře: Sportovní medicína zažívá v posledních letech boom, říká hlavní lékař fotbalové Sparty

Sportovní medicína je oborem, který zažívá v posledních deseti letech boom. Respekt sportovních lékařů je tak na mnohem větší úrovni než v minulosti. Na rádiu Zet to v pořadu U lékaře řekl hlavní lékař fotbalového klubu AC Sparta Praha a primář chirurgického oddělení Nemocnice na Františku David Erhart. Podle něj mají fotbalisté největší strach z poranění měkkého kolene, sportovní lékaři se naopak u hráčů nejvíce obávají poranění hlavy nebo krku.

Co to znamená být hlavním lékařem v podmínkách klubu AC Sparta Praha?

Znamená to odpovídat majiteli a vedení klubu za činnost lékařů a lékařského týmu, který se sestává jak z lékařů A týmu, tak samozřejmě i z lékařů juniorského týmu a lékařů ženského týmu.

Jak velký je to tým? Kolik je to lidí?

V tuto chvíli čítá šest lékařů, kteří se starají o naše hráče a samozřejmě další řadu odborníků a specialistů, kteří poskytují komplementární péči nám a potažmo našim hráčům.

Péčí těch jednotlivých lékařů je, že se starají o ty jednotlivé konkrétní týmy nebo si navzájem odpovědnosti nějakým způsobem navzájem doplňujete?

Určitě si je doplňujeme navzájem. Mojí povinností je spíš koordinovat péči, protože ta sestava lékařů čítá lékaře kvalifikované, erudované, specialisty ve svém oboru a já pouze koordinuji tu péči tak, aby byly pokryté například zápasy. Musí být zajištěna péče, kterou vyžadují zdravotní komise, ať už Fotbalové asociace České republiky nebo Unie evropských fotbalových asociací (UEFA, pozn. red).

Jaké medicínské problémy hráči nejčastěji řeší?

K těm nejčastějším samozřejmě u fotbalistů patří svalová zranění, zranění vazivového aparátu, kloubů, kotníku nebo kolene. Samozřejmě, že někdy dojde i k raritním zraněním, která vznikají třeba při kontaktu hráčů. Na mysli mám především zranění v oblasti hlavy a krku. Těch se samozřejmě bojíme nejvíce, protože znamenají největší riziko pro hráče. Fotbalisté tu hierarchii zranění samozřejmě vnímají jinak. Pro ně jsou nejhorší zranění měkkého kolene a podobně. Samozřejmě, že my lékaři to vnímáme také trochu jinak. Je štěstí, že v tomto máme oporu jak Zdravotní komise fotbalové asociace České republiky, tak zdravotní komise UEFA.  

Jaké situace můžete vyřešit hned na hřišti? A kdy je naopak třeba specializované péče? 

My musíme hráčům poskytnout zdravotní péči jednak tak, jak vyžaduje moderní medicína, a také tak, jak vyžaduje reglement zdravotních komisí, které jsem zmínil. To znamená, že lékař, který sedí na lavičce, má po ruce kufřík, ve kterém má základní materiál k primárnímu ošetření. Poblíž hřiště je samozřejmě zajištění pro vážnější zranění. V útrobách stadionu tak, jak to máme my na Spartě, máme plnohodnotně vybavenou ambulanci. V té jsme samozřejmě schopni poskytovat i vyšší odbornou péči. Při dnešním stavu zdravotnictví, které hodnotím pozitivně, je i vybavenost sanitních vozů v podstatě taková, že celá řada poměrně závažných úkonů při těžkých zraněních hráčů se odehrává přímo v sanitním voze během transportu hráčů do nemocnice.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Sportovní medicína zažívá v posledních letech boom, říká hlavní lékař fotbalové Sparty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.