U lékaře: Se stárnutím společnosti roste i riziko krevních nádorových chorob

Se stárnutím populace vzrůstá i riziko nádorového onemocnění. Pacientů s krevní nádorovou chorobou v současnosti každým rokem přibývá a to zejména mezi staršími lidmi. Na druhou stranu se oproti minulosti zlepšilo diagnostikování těchto chorob. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvil přednosta 1. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Marek Trněný.

Zaznamenali odborníci v poslední době nárůst onemocnění krve, a pokud ano tak proč?

Já se specializuji zejména na nádorová onemocnění. V této oblasti skutečně zaznamenáváme nárůst. Každým rokem narůstá počet pacientů. Má to několik faktorů. Jeden faktor spočívá v tom, že krevní nádorové choroby jsou onemocnění starších lidí. Jak stárne populace, tak máme větší šanci se dožít nějaké krevní nádorové choroby. Druhou věcí je, že se přece jenom zlepšila diagnostika a v minulosti se prostě na řadu onemocnění nepodařilo přijít. My jsme nyní schopni diagnostikovat dříve. V poslední řadě se to dává do souvislosti s určitými změnami životního prostředí. Obecně sice žijeme zdravěji, ale například náš imunitní systém bývá často poškozený a imunitní systém při vzniku nádorových chorob zejména krvetvorby hraje svoji roli.

Čím se na vaší klinice zabýváte nejčastěji. S čím k vám přichází váš typický pacient?

Nejčastější jsou choroby spočívající v nedostatku červených krvinek. Jde o anémie neboli chudokrevnost. To jsou vlastně onemocnění, s nimiž přicházejí pacienti kamkoli. To znamená, že každý praktický lékař, každý internista a každý chirurg se setkává s pacienty, kteří mívají chudokrevnost. My jsme specializované pracoviště a zabýváme se zejména těmi nádorovými chorobami. To znamená, že k nám chodí pacienti s chudokrevnosti, pacienti s krvácejícími poruchami. To gró, to největší procento pacientů, s nimiž se na nás naši kolegové obracejí, jsou pacienti s nádorovými chorobami. Zejména jde o leukémii, lymfomy nebo myelomy.

Co to je leukémie a lymfom?

Všechno to jsou nádorová onemocnění. Leukémie v podstatě znamená, že nádor, který spočívá ve změně té buňky, z níž se tvoří krvinky, vzniká v kostní dřeni a ty nádorové buňky se dostávají do krve. Překlad slova leukémie znamená bělokrevnost. Je to totiž onemocnění bílých krvinek, kterých je v krvi poté hodně. Ta krev byla bílá, z toho důvodu se jí říkalo bělokrevnost nebo latinsky leukémie. Lymfomy je také onemocnění, které vychází z bílých krvinek. Postihuje zejména ta místa, kde bílé krvinky, neboli lymfocyty jsou, a to jsou zejména lymfatické žlázy, mízní uzliny, a proto se jim říká lymfomy. Vytvářejí totiž nádor v místech, kde za normálních okolností fungují jako ochránci našeho zdraví lymfocyty. Myelom je onemocnění, které také vzniká z toho typu, kterému říkáme B-lymfocyty. Toto onemocnění spočívá v tom, že v kostní dřeni nádorové bujení vede k tomu, že kostní dřeň a kosti jsou ničeny. Buňky pak zároveň vyrábějí a produkují nadbytečnou bílkovinu, kterou tělo vůbec nepotřebuje. Ona tomu tělu může naopak škodit. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Se stárnutím společnosti roste i riziko krevních nádorových chorob Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.