U lékaře: Revmatoidní artritidou trpí v České republice sto tisíc lidí, většinou jde o ženy

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze. 

„Podstatou revmatoidní artritidy je zánět. Je to zánětlivé onemocnění v kloubech. Buňky, které vystélají vnitřek kloubu, rostou a poškozují svými zplodinami chrupavku a kost, která je součástí kloubu. Vyvolávající příčina tohoto zánětu je například oproti chřipkovému onemocnění neznámá. Je to vlastně porucha imunitního systému,“ řekl ve Studiu ZET Vencovský. 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný ve Studiu Zet na rádiu BBC, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu v 15:46, reprízu v sobotu v 9:46 a také v pondělí v 15:34. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Revmatoidní artritidou trpí v České republice sto tisíc lidí, většinou jde o ženy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.