U lékaře: Prenatální diagnostika umožňuje pozorovat vývoj plodu v děloze až do jeho narození

Pomocí prenatální diagnostiky se zjišťuje stav plodu v děloze po početí. Díky tomu dostává matka informace o tom, jak se vyvíjí její dítě až do chvíle porodu. V pořadu U lékaře o postupech, které prenatální diagnostika používá, mluvil vedoucí Centra fetální medicíny a oddělení ultrazvukové diagnostiky gynekologicko-porodnické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze u Apolináře profesor Pavel Calda.

Co je to prenatální diagnostika?

Prenatální diagnostika je snaha o zjištění stavu plodu ještě v děloze po početí. To znamená, že se zabývá problematikou od početí po porod plodu. To v podstatě plní odvěkou touhu dozvědět se, co se děje v té děloze od početí až po porod.

Jak si stojíme v prenatální diagnostice ve srovnání s okolním světem?

Myslím si, že si nestojíme špatně. Naopak jsme vyspělou částí světa. Domnívám se, že zdejší prenatální diagnostika je srovnatelná s tím, co je poskytováno kdekoli jinde na světě.

Co přesně si pod tou prenatální diagnostikou můžeme představit? Co pod to spadá?

Spadají pod to dvě velké oblasti. Zaprvé se jedná o zobrazení toho plodu po stránce anatomické. To znamená, že se díváme na to, jestli má plod hlavu, ruce nebo nohy tam, kde je má mít a jestli je po stránce anatomické normálně vystavěn a zdali nemá nějakou srdeční vadu. Tomu se říká fetální morfologie. Poté je to otázka mikrosvěta, tedy toho detailu, kde jdeme na úroveň chromozomu, dneska spíš na úroveň dědičné informace. Tam jsme schopni také zjišťovat, zdali plod netrpí nějakou chorobou na úrovni dědičné informace.  

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý díl si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Prenatální diagnostika umožňuje pozorovat vývoj plodu v děloze až do jeho narození Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.