U lékaře: Průběh infarktu myokardu ovlivní nejvíce včasné oznámení, nejdůležitější je první hodina

Světová zdravotnická organizace uvádí, že mezi nejčastější příčinu úmrtí v západní civilizaci patří onemocnění srdce a cév. V České republice prodělá infarkt myokardu ročně 6 tisíc lidí. Průběh infarktu myokardu přitom nejvíce ovlivní jeho včasné oznámení. Pokud se pacient s nastupujícím infarktem dostane do hodiny do jednoho z českých center, která infarkty léčí nejlépe, tak má velkou naději na stabilizaci stavu. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvil profesor a emeritní přednosta 2. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michael Aschermann.   

Jak si Česká republika stojí v úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění?

Bohužel jsme se zařadili mezi ty západní země. To znamená, že kardiovaskulární choroby tedy choroby srdce a cév jsou na prvním místě v úmrtnosti. Čili více jak padesát procent úmrtí v České republice v současné době představují následky těchto chorob. Jejich podkladem je v podstatě ateroskleróza, čili postižení tepen především na srdci, v mozku a na dolních končetinách. To jsou hlavní lokalizace toho onemocnění, kterému říkáme ateroskleróza. Ta je podkladem následků, které potom vznikají. Ateroskleróza vzniká v tepnách usazováním látek, které tam nepatří a ty látky se tam usazují na základě expozice, čili vystavení se rizikovým faktorům, mezi které patří vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření, vysoká hladina tuků, obezita a poté například stresové zaměstnání.

Co je ischemická porucha srdeční, co je angína pectoris a infarkt myokardu, když už hovoříme o onemocnění srdce?

To v podstatě navazuje na to, co jsme si zatím řekli. Ty aterosklerotické změny, které postihují i cévy na srdci, vedou k postupnému zúžení věnčitých tepen zásobujících srdce krví. Při významnějším zúžení dochází k zhoršení prokrvení srdečního svalu. To je stav, kterému říkáme ischemie. Poté tedy hovoříme o ischemické chorobě srdeční. V případě, že za určitých okolností, jako například při námaze, při chůzi do schodů nebo při běhu dojde k bolesti na hrudníku, tak tomu říkáme angína pectoris. Pakliže se ta céva za určitých okolností úplně zavře, tak dochází ke vzniku srdečního infarktu. Srdeční infarkt, neboli infarkt myokardu, v podstatě nejčastěji vzniká tím, že se v cévách vytvoří krevní sraženina a ta tu cévu uzavře. Naprosto přeruší průtok krve do srdečního svalu a srdeční sval odumírá.

Kolik lidí ročně prodělá infarkt myokardu?

V České republice tento typ infarktu myokardu prodělá přibližně 6 tisíc lidí a dalších 10 tisíc prodělá ten infarkt ne až tak závažný. Nedochází tedy k úplnému uzávěru té tepny, ale k určitému poškození srdečního svalu.  

Je důležitá pro to léčení infarktu myokardu rychlost léčení?

To je z pohledu přístupu k infarktu myokardu a jeho možného zásadního ovlivnění naprosto to nejzásadnější. Aby pacient, který začne mít bolesti na hrudníku takového toho svíravého a krutého typu, které se třeba šíří do levé horní končetiny nebo do dolní čelisti, tak musí co nejdříve přivolat lékaře. Pokud udělá správnou diagnózu, tak nemocného poté odveze na místo, kde je správným způsobem léčen. Říkáme tomu zlatá první hodina. Čili když se pacient se začínajícím infarktem do první hodiny dostane na jedno z dvaadvaceti českých center, která ty infarkty léčí tím nejlepším možným způsobem, tak má vynikající naději na to, že infarkt v podstatě velmi dobře dopadne. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Průběh infarktu myokardu ovlivní nejvíce včasné oznámení, nejdůležitější je první hodina Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.