U lékaře: Poruchami spánku trpí až třetina dětí. Často za to mohou rodiče

Poruchami spánku netrpí pouze dospělí ale i velká část dětí. Nedostatečně dlouhý nebo nekvalitní spánek u dětí přitom může způsobit zhoršení paměti, koncentrace nebo abstraktního myšlení. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvila prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle profesorky Nevšímalové trpí poruchami spánku třetina dětí na celém světě. V případech nespavosti za to podle ní nese odpovědnost zejména přístup rodičů.

Paní profesorko, jakou potřebu spánku mají děti na rozdíl od dospělých?

Ukazuje se, že doba spánku u dětí a mládeže se minimálně o jednu hodinu zkrátila. To je určitě negativní. Těch 7 až 8 hodin by mělo být v dospělosti a u školních dětí alespoň 9 až 10.

 

Kolik dětí v České republice trpí nějakou spánkovou poruchou?

U nás statistiky nejsou, ale celosvětově se ví, že je to až jedna třetina dětí. To je obrovské procento. Je to prakticky tolik, co dospělí, ale ty poruchy jsou trochu jiné než u dospělých.

 

Co jsou nejčastější příčiny poruch spánku u dětí a jak se liší od dospělých?

Odvíjí se to hodně od věku. U těch nejmenších dětí to bývá nespavost tedy insomnie, která je ale velkou většinou navozena negativně výchovně, tedy rodiči. V tom předškolním nebo školním věku jsou to hlavně takzvané parasomnie, to jsou stavy náměsíčnosti, noční děsy a podobně. Dost značnou část tvoří poruchy dýchání ve spánku. To znamená jednak chrápání nebo syndrom spánkové apnoe. A pak jsou to poruchy takzvaného cirkadiánního rytmu, to znamená zejména u mládeže a dospívajících syndrom zpožděného usínání. 

 

Co je to syndrom zpožděné fáze spánku?

Je to z části geneticky dáno. Jsou rodiny, které jsou založeny tak, že tam chodí pozdě spát a ráno si déle přispí. Dá se to ale přičíst i určitým zevním faktorům. Hlavně u dospívajících dětí je teď velká móda počítačových her nebo telefonického kontaktu se spolužáky. To dítě jde jakoby spát, ale jde spát s notebookem, tabletem nebo telefonem a ještě hodinu nebo dvě komunikuje se svými spolužáky, aniž by to rodiče věděli. To k syndromu zpožděného spánku také přispívá.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na vlnách rádia Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Poruchami spánku trpí až třetina dětí. Často za to mohou rodiče Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.