U lékaře: Špatná funkce řasinek může ovlivnit i polohu orgánů

Řasinky jsou téměř ve všech orgánech. V dýchacích cestách například posunují hlen a v něm zachycené nečistoty tak dostávají ven z lidského těla. Jejich funkce může také ovlivnit polohu orgánů. Pokud nefungují správně, tak se orgány mohou vyvinout zcela naruby. V případě špatné funkce řasinek se jedná o takzvanou ciliární dyskinezi. V pořadu U lékaře o tom s Tomášem Šebkem hovořil vedoucí lékař lůžkového oddělení dětských respiračních nemocí pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Petr Pohunek.

Kde řasinky najdeme a k čemu jsou nám vlastně dobré?

Řasinky najdeme skoro všude. Řasinky jsou velmi zajímavá struktura, která je vlastně celkem stará, vyskytuje se téměř u všech živých organismů. V různých podobách je v lidském těle  můžeme najít téměř ve všech orgánech – v mozku, ledvinách, plících. Řasinky jsou zodpovědné i za některé základní funkce, jako je vytváření lidského těla v době embryogeneze. Jsou například zodpovědné za polohu orgánů. Pokud nefungují, tak se může stát, že se orgány vyvinou zcela obráceně.

Co je to ciliární dyskineze?

Ciliární dyskineze je zvláštní nesourodou skupinou různých poruch nepohyblivosti řasinek. Způsobují ji defekty různých bílkovin ve struktuře řasinek. Poté může dojít k tomu, že se řasinka nehýbe nebo se hýbe špatně. Také nemusí být koordinovaná s těmi ostatními. Porucha může mít celou řadu různých podob. Jakmile se přestanou hýbat tak, jak mají, tak neplní svou funkci. Například z plic se proto neodstraňují nečistoty, ale může to vést také k tomu, že se u mužů nehýbou spermie nebo u žen nefungují správně vejcovody. Může dojít třeba i k mimoděložnímu těhotenství.   

Jedná se o dědičné onemocnění?

Primární ciliární dyskineze je dědičné onemocnění, je to takzvaně autozomálně recesivní. To znamená, že onemocní jenom někteří lidé, kterým se sejdou dva příslušné geny. Můžeme mít v populaci celou řadu nosičů. Pak záleží na tom, jak se ti lidé potkají a poté se může stát, že u čtvrtiny jejich dětí může k tomuto onemocnění dojít. Máme ale také takzvanou sekundární diakinezi, kterou vídáme hlavně při poškození respiračního epitelu třeba virovými infekcemi, ale dyskinezi řasinek mají například všichni kuřáci, takže i různé vlivy zevního prostředí mohou vést k tomu, že se řasinky přestanou hýbat. 

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný ve Studiu Zet na rádiu BBC, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu v 15:46, reprízu v sobotu v 9:46 a také v pondělí v 15:34. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Špatná funkce řasinek může ovlivnit i polohu orgánů Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

  2. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

    Byznys ·

    Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.