U lékaře: Organismus potřebuje pravidelné střídání světla a tmy

Člověk musí respektovat biorytmus v organismu. Jedná se o určité biologické hodiny, které koordinují veškeré tělesné orgány na základě denních rytmů. Organismus proto potřebuje například pravidelné střídání světla a tmy, na což si lidé zvykli od počátku své existence. V minulosti podle toho totiž vyhodnocovali potřebu potravy nebo riziko útoku predátorů. V pořadu U lékaře o tom s chirurgem Tomášem Šebkem hovořila přední česká fyzioložka a biochemička Helena Illnerová. 

Co je to biorytmus a jak ovlivňuje lidský organismus?

Já bych to nazvala spíše jako celkový časový systém savců a ve skutečnosti všech živých organismů. To znamená, že konkrétně savci mají v mozku biologické hodiny. Tyto biologické hodiny koordinují hodiny ve všech tělesných orgánech. Koordinují tam denní rytmy. To už jsme u těch biorytmů, kterých máme stovky a stovky. Každý si představí biorytmus jako spánek nebo bdění. To je jeden z nejdůležitějších biorytmů. Poté je to tělesná teplota. Nejvyšší teplotu máme někdy odpoledne a nejnižší nad ránem. Dále existují biorytmy ve fyzické nebo psychické výkonnosti a v příjmu potravy. Těch rytmů jsou stovky a stovky. Většinou o nich nevíme, protože se odehrávají potajmu někde v těle.

Kde se vzal u lidí biorytmus? A existuje něco takového u zvířat nebo u rostlin?

Je naprosto jednoznačné, že to platí pro všechny živé organismy. Všechny mají biorytmus a to znamená, že v sobě v podstatě mají denní program. Ten denní program poté koordinuje jednotlivé vyjadřování. Jak se to stalo? Muselo se to původně vzít z toho, že se pravidelně střídaly tma a světlo. Pravděpodobně se tomu ty organismy dopředu přizpůsobovaly, aby měly tu výhodu, že budou očekávat tmu nebo světlo. Stalo se to z důvodu potřeby potravy, obav před predátory a tak dále.

Čím nejvíce posilujeme a naopak narušujeme vlastní biorytmy

Posilujeme je určitě tím, že žijeme pravidelně. To znamená, že v určitou dobu vstáváme, v určitou dobu chodíme spát a v určitou dobu přijímáme potravu. Samozřejmě je nejvíce posilujeme tím, že ve dne máme skutečné světlo a v noci máme skutečnou tmu. To znamená, že když je třeba krásně, tak je prima se jít projít a trochu vnímat to sluníčko, protože to světlo je pro nás důležité. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý díl si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Organismus potřebuje pravidelné střídání světla a tmy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.