U lékaře: Operaci páteře podstoupí alespoň jednou v životě každý stý Čech

Mezi nejčastější příčiny pracovní neschopnosti Čechů patří bolest zad. Řadě problémů by se však lidé mohli vyvarovat, kdyby se více pohybovali, nebo o záda častěji pečovali. Akutní bolesti zad řeší nový medicínský obor nazývaný spondylochirurgie. V České republice je k dispozici 25 pracovišť, která ročně uskuteční 13 tisíc operačních výkonů týkajících se z velké části degenerativních onemocnění v bederní a krční oblasti. Na druhém místě si operace páteře vyžadují úrazy. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvil přednosta Spondylochirurgického oddělení Fakultní nemocnice v Motole a viceprezident České spondylochirurgické společnosti profesor Jan Štulík.

Co je to spondylochirurgie, čím se přesně zabývá?

Páteřní chirurgie skutečně nastupuje, až když už není zbytí. To si myslím, že je správné říct a zdůraznit to. Spondylochirurgie je chirurgický obor na pomezí neurochirurgie, ortopedie a obecné chirurgie, který se zabývá tím, co nás nejvíce zajímá a to je páteř.

Na kolika pracovištích v České republice, se dnes páteřní chirurgii věnují?

My máme v současné době 25 pracovišť, které nazýváme spondylochirurgická. Jsou většinou při neurochirurgických a ortopedických pracovištích. Dvě nebo tři jsou i při traumatologických pracovištích a poté existuje naše centrum, které je zaměřené výhradně na páteř. To je tedy spondylochirurgické centrum v Motole.

To vaše bylo první. Kdy vzniklo?

My jsme vznikli v roce 2002, ale už v roce 2001 jsme začínali pracovat samostatně. Uvidíme, jestli se nám podaří to naše pracoviště ještě povýšit na trochu vyšší společenskou úroveň akademické hierarchie.

Kolik pacientů musí v České republice ročně podstoupit operaci páteře?

My už deset let velmi pečlivě sledujeme všechny operační výkony v České republice ze všech 25 pracovišť. Celkem jde o 12 až 13 tisíc operačních výkonů.

Co nejčastěji spondylochirurgie řeší? Jaké to jsou problémy?

Obecně platí, že polovina z těch 13 tisíc pacientů je operována pro degenerativní onemocnění zvláště v bederní a krční oblasti. Na druhém místě jsou úrazy. Těch je přibližně dva tisíce za rok a zbytek jsou potom deformity, nádory a záněty páteře.  

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

U lékaře: Operaci páteře podstoupí alespoň jednou v životě každý stý Čech Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.