U lékaře: Onemocnění srdce a cév způsobí 47 procent všech úmrtí v Česku, častější jsou u žen

Téměř polovinu všech úmrtí v České republice způsobí onemocnění srdce a cév. Ve větší míře k tomu dochází u žen. Rozvinutí kardiovaskulárního onemocnění se snaží zabránit takzvaná preventivní kardiologie. Na rádiu Zet o ní v pořadu U lékaře mluvil předseda České internistické společnosti a vedoucí lékař Centra preventivní kardiologie třetí interní kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Richard Češka. 

Pane profesore, jaká část populace České republiky trpí kardiovaskulárními onemocněními?

Můžeme se na to podívat z několika hledisek. Když si řekneme, že onemocnění srdce a cév vlastně začíná aterosklerózou a ateroskleróza začíná od dětství, tak prakticky máme kardiovaskulární onemocnění všichni. Já bych to ale vzal z takového vážnějšího hlediska. Jestliže v České republice umírá zhruba 110 tisíc lidí za rok, tak asi 47 procent z nich umírá na onemocnění srdce a cév. Možná v tomto kontextu bych zmínil i to, co si posluchači možná nebudou až tak představovat, že více umírají na onemocnění srdce a cév ženy nežli muži.

Co je to preventivní kardiologie a kdo se jí vlastně v České republice zabývá?

Myslím si, že je to snaha o to, aby se kardiovaskulární onemocnění nerozvinula, a k tomu může sloužit jediná věc a to je prevence a předcházení rozvoje kardiovaskulárního onemocnění. A proč má vlastně preventivní kardiologie význam? My máme skvělou intervenční kardiologii. Jsme na prvním místě ve světě, o které se dělíme s Nizozemskem, Dánskem a dalšími špičkovými zeměmi. Když už dostat infarkt myokardu tak nejlépe v České republice. Bohužel problémem je, že na řadu infarktů člověk zemře, aniž by se dostal do kontaktu se zdravotnickým zařízením a té skvělé péče se mu potom nedostane. Ten, kdo se dostane na katetrizační sál, ten je na tom dobře, ale ten, kdo se na něj nedostane má jedinou šanci a tou je prevence.

Kolik lidí ročně prodělá v České republice infarkt myokardu?

Nemáme úplně přesná čísla, ale je to zhruba 15 tisíc lidí. Možná to bude víc, ale možná i o něco méně. Někdy se za infarkt totiž považuje náhlé úmrtí a nevíme, jaké onemocnění je vlastně v pozadí. Může to být třeba plicní embolie.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a co je účinnou prevencí?

Rizikovým faktorem je z hlediska infarktu myokardu zejména vysoký cholesterol. Z hlediska cévní mozkové příhody je to vysoký krevní tlak. V obou případech se na tom podílí kouření cigaret, které je nesmírně významným ovlivnitelným rizikovým faktorem a pak také diabetes druhého typu, tedy stařecká cukrovka, kterou ale někdy vídáme i v dětství. To jsou ty základní rizikové faktory. Rizikové faktory můžeme ovlivnit každý sám tím, jak se chováme k sobě, ke svému tělu a někdy i ke svému okolí. Pasivní kouření je totiž také rizikovým faktorem. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Onemocnění srdce a cév způsobí 47 procent všech úmrtí v Česku, častější jsou u žen Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.