U lékaře: Mentální anorexie je z 50 procent dána genetickými dispozicemi

Mentální anorexie, bulimie nebo záchvatová přejídání se řadí mezi psychická onemocnění, jež souvisí s poruchou příjmu potravin. Mezi nejčastější takové poruchy patří anorexie, která je podle vedoucí lékařky Centra pro léčbu poruch příjmu potravin psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Hany Papežové z 50 až 60 procent daná geneticky. V pořadu U lékaře na rádiu ZET Hana Papežová nicméně uvedla, že se takové onemocnění pojí s více faktory, z nichž jeden ji spustí. 

Mentální anorexií se projevuje podvyživením člověka. Většinou jde o mladé dívky ve věku 13 až 14 let. Muži jsou na tom v tomto ohledu lépe. Poměr žen k mužům je totiž podle Hany Papežové v případě onemocnění anorexií zhruba deset ku dvěma.

„To co je hlavní kritérium, je ta restrikce příjmu potravy, která vede k podvýživě neboli malnutrici. K tomu se pojí to psychiatrické a nutkavé myšlení na jídlo spojené s výrazným strachem z obezity. Poté se na to nabalují další psychické a tělesné obtíže,“ informovala Papežová.

Anorexie vzniká na základě biologických, psychologických, sociálních nebo genetických dispozic. V současnosti se ukazuje, že podíl genetiky může hrát u člověka roli z 50 nebo 60 procent. „Většinou je těch faktorů ale více, a když se spojí všechny dohromady, tak tam může být nějaký spouštěcí faktor, který pak spustí to onemocnění,“ uvedla Papežová.

V současnosti se výskyt anorexie napříč populací zpomalil a situace se trochu mění. Narůstají jiné formy poruch příjmu potravin.

„Ve světě narostla ta křivka anorexie a bulimie v minulém století, tak v 60. až 70. letech po objevení modelu jako byla Twiggy a my v České republice jsme to dohnali po roce 1989, kdy všechny ty vlivy a tlaky na štíhlost přišly i k nám a ta křivka hodně narůstala,“ řekla Papežová.

S bulimií, což je další porucha příjmu potravy, se potýkají nejčastěji dívky ve věku okolo 18 let, jež mají běžnou tělesnou hmotnost nebo mírnou nadváhu. Stejně jako anorektičky mají strach z nárůstu váhy, jež způsobí obezitu. Snaží se proto být štíhlejší, než je jejich reálná zdravá váha. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Mentální anorexie je z 50 procent dána genetickými dispozicemi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.