U lékaře: Každý třetí člověk v ČR onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře

Česká onkologická společnost uvedla na svém portálu Linkos.cz, že každý třetí obyvatel České republiky v průběhu života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Nejčastější je v našich končinách výskyt rakoviny tlustého střeva, u mužů karcinom plic a u žen karcinom prsou. O moderní onkologické léčbě hovořil na rádiu ZET v pořadu U lékaře přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Luboš Petruželka.

Jaká jsou nejčastější onkologická onemocnění v České republice?

Obecně počty zhoubných nádorů v České republice ale i v ostatních vyspělých zemích postupně stoupají. Pokud bychom brali nejvyšší výskyt, tak nejvyšší výskyt v ženské části populace je karcinom prsu, v mužské části populace se pak nejčastěji jednalo o karcinomy plic. V současné době se zvyšuje počet nově diagnostikovaných karcinomů prostaty. Pro obě pohlaví platí, že jsou nejčastěji postiženi nádorem tlustého střeva a konečníku.

Proč dochází k trvalému nárůstu nádorových onemocnění?

Nádorová onemocnění jsou vlastně onemocnění civilizační. Je to jakási daň za civilizační výdobytky, protože se zaprvé medicína zlepšuje, její výsledky vedou k prodlužování lidského věku a věk je rizikovým faktorem. To znamená, že se jedná arbitrárně o hranici padesáti let a nad touto hranicí se všichni dostáváme do zvýšeného rizika. To je jedno z vysvětlení. Dalším vysvětlením je nezdravý životní styl. To znamená, že jde o složení stravy, nedostatek pohybu, pak je to samozřejmě kouření a další faktory, které rozhodně neprospívají té prevenci nádorových chorob. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Každý třetí člověk v ČR onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.