U lékaře: Epilepsií může onemocnět člověk v jakémkoli věku, spouštěčem je dědičnost a úrazy hlavy

Epilepsie je neurologické onemocnění charakteristické opakovanými záchvaty způsobenými patologickými výboji mozkových neuronů. Onemocnět epilepsií může člověk v jakémkoli věku, který má pro tuto nemoc dědičné předpoklady. Způsobují ji však i poranění hlavy. Nemoc se někdy projeví i v důsledku porodu. Výskyt epilepsie se ve společnosti pohybuje mezi 0,5 až jedním procentem. V pořadu U lékaře o epilepsii na rádiu ZET mluvil přednosta 1. neurologické kliniky Lékařské Fakulty Masarykovy univerzity a fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně profesor Milan Brázdil.

Na kolik mozku rozumíme?
Stále pouze z části. Navzdory tomu, že v posledních letech a desetiletích probíhá velmi intenzivní výzkum na tomto poli, tak my už dnes mnoho víme a mnoho tušíme, ale mozek pořád zůstává obestřen celou řadou tajemství včetně toho, jak funguje. Celý problém spočívá v tom, že mozek je extrémně komplexní orgán. Můžeme si ho představovat, jako nějaký jednoduchý počítač nebo jako hodinový stroj, ale spíš jako oceán. Když se v něm pohne malá rybka, tak se na druhé části toho oceánu může ledacos přihodit. Musíme si uvědomit, že je tam sto miliard nervových buněk a asi biliarda spojení, takzvaných synapsí, které se neustále mění.

Co je epilepsie a jaké má příčiny, projevy a formy?
Epilepsie má celou řadu definic, ale jedna z těch nejstručnějších a nejvýstižnějších je to, že se jedná o chronické tedy dlouhodobé neurologické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvaty různého klinického obrazu. Podstatou těch záchvatů jsou patologické výboje mozkových neuronů. Nejedná se ve skutečnosti o jedno onemocnění. Celá řada různých mozkových patologií může vést k výskytu epileptických záchvatů. Epileptické záchvaty pak mohou vypadat různě. Mohou to být velké epileptické záchvaty s náhlou poruchou vědomí, pády nebo křeče celého těla. Mohou to být různé poruchy chování. Mohou to být izolované záškuby ať už pravidelné nebo nepravidelné na určité části těla. Těch možností je skutečně velice mnoho. Pokud jde o ty formy, tak v zásadě rozlišujeme dva typy epilepsií. Jde o takzvané generalizované, kde se ten výboj velice rychle rozšíří po celém mozku a vzniká většinou generalizovaný tonicko-klonický záchvat takzvaný grand mal neboli velké zlo. Nebo jsou to záchvaty fokální, izolované, ložiskové, parciální, které mají trochu jiný klinický obraz.

Kolik lidí v České republice trpí epilepsií?
Většinou se uvádí, že prevalence epidemie tedy výskyt aktivní epilepsie ve společnosti se pohybuje mezi půl až jedním procentem. V praxi to znamená, že v České republice v současné době existuje asi 100 tisíc pacientů, kteří mají minimálně jednou za rok epileptický záchvat. Je to mnoho pacientů, protože v rámci celé Evropy se jedná asi o 6 milionů nemocných.

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Epilepsií může onemocnět člověk v jakémkoli věku, spouštěčem je dědičnost a úrazy hlavy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.