U lékaře: Ebola nebyla pro Česko hrozbou, více rizikový je respirační virus ze Saudské Arábie

Velké množství expertů na cestovní medicínu a infekční nemoci sleduje v současné době epidemii, která se rozšířila v Saudské Arábii. Má ji na svědomí respirační virus MERS způsobující infekci dýchacích cest. Problémem je, že se virus na rozdíl od eboly přenáší vzdušnou cestou. Na jeho následky pak umírá polovina pacientů. Na rádiu ZET v pořadu U lékaře o tom mluvil vedoucí centra Očkování a cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar. Ten také řekl, že ebola nebyla pro Českou republiku rizikem právě proto, že se nepřenášela vzduchem. 

Čerstvě jste se vrátil z jednoho kongresu v Kanadě. Nejprve nám tedy prozraďte nějaké novinky z oblasti očkování proti cestovním nemocem.
Cestovní medicína je nádherný medicínský obor, který zasahuje do mnoha specializací a řeší se tam mnoho speciálních věcí obzvlášť pro někoho, kdo rád cestuje. Aktuální témata, která jsme probírali, se týkala například nemoci u imigrantů, jejichž vlny se valí do jižní Evropy a následně možná i k nám. Poté jsou to nemoci u takzvaných expatriantů. To jsou dlouhodobí zaměstnanci, kteří vyjíždějí do ciziny s rodinami. Takových Čechů přibývá. Spousta zaměstnanců velkých podniků od nás pracuje v Indii, Číně i v Africe několik let a samozřejmě to přináší celé spektrum problémů. O cestovní medicíně se diskutuje také vzhledem přenosu rezistentních kmenů bakterií v souvislosti s takzvanou medicínskou turistikou. V dnešní době totiž lidé jezdí do různých zemí světa často rozvojových, aby si tam nechali udělat nějaký zákrok, který je mnohem levnější než u nich doma. Jsou to zubařské, chirurgické nebo plastické výkony. V některých případech jde dokonce i o porody. Češi se někdy do těchto zařízení dostanou i neplánovaně, stane se jim nějaký úraz a následně jsou hospitalizováni doma. Oni se stanou poté tím přenašečem rezistentních patogenů. Ty se u nás objevují a musíme to řešit.

Přibývá případů eboly nebo je ebola na ústupu?
Ebola je na ústupu. Dlouhodobě jsem už v loňském roce říkal, že ebola je pro nás takový zdvižený prst. Abychom si u nás udrželi ty mechanismy, jak funguje ochrana před nemocemi s pandemickým potenciálem. U nás anemizace eboly téměř nehrozila, to riziko bylo naprosto minimální a to z toho důvodu, že se nepřenáší vzdušnou cestou. Všichni experti na cestovní medicínu a na infekční nemoci s napětím sledují jinou stávající epidemii, která probíhá v Saúdské Arábii. Má ji na svědomí respirační virus, který způsobuje infekci dýchacích cest. Umírá na něj téměř polovina nakažených pacientů a přenáší se vzdušnou cestou. Ten přenos vzdušnou cestou je naprosto klíčový. U eboly z toho důvodu nehrozilo, že by se rozšířila po celém světě včetně rozvinutých zemí, kde úroveň zdravotnictví dosahuje naprosto odlišných kvalit. Pokud jde o situaci v západní Africe, tak se to zklidňuje. Kolegové, s kterými jsem hovořil v Kanadě, a kteří tam aktivně působí, se domnívají, že se celou situaci podaří za několik týdnů nebo měsíců uklidnit.

Jak by se měl každý cestovatel před cestou vybavit?

V rámci cestovní medicíny jsou takové tři základní pilíře. Je to očkování, což je takový samozřejmý základ. Poté je to prevence průjmů, které jsou v některých oblastech velice časté. Postihují více než polovinu našich cestovatelů. Dále je to ochrana před nákazami přenášenými bodavým hmyzem. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Ebola nebyla pro Česko hrozbou, více rizikový je respirační virus ze Saudské Arábie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.