U lékaře: Cukrovku má v Česku 850 tisíc lidí, technologie léčby jdou dopředu

V České republice je postiženo diabetem oficiálně přes 850 tisíc lidí. Nemocných je ovšem ještě více, protože někteří o cukrovce ani nevědí. Pacienti s vážnějšími formami této nemoci používají v současnosti například i chytré telefony, které jim pomáhají měřit důležité indikátory jako například tepovou frekvenci nebo počet kroků, které ujdou. Na rádiu ZET o tom v pořadu U lékaře mluvila přednostka centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze a zároveň předsedkyně Pražské diabetologické společnosti Terezie Pelikánová. 

Jak je na tom Česká republika v případě cukrovky ve srovnání s okolním světem?

Pokud se budeme srovnávat s evropskými státy, tak je to úplně to samé. Ta čísla narůstají všude stejně jako u nás. Fakt je, že nyní máme k dispozici poslední analýzu, kterou dělala mezinárodní organizace IDF, což je zrkatka pro International diabetes federation. V té analýze je Česko skutečně v té jedné čtvrtině zemí s nejvyšší incidencí.

Jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu?

Diabetes 1. typu je onemocnění, které musíme léčit inzulínem. Často vzniká u dětí, ale trpí jím také značné množství dospělých. To onemocnění je charakterizované tím, že člověk bez inzulínu vůbec nepřežije. Bývají jím postižení převážně štíhlí pacienti, kteří musejí aplikovat inzulín většinou čtyřikrát denně a musí si měřit a upravovat dávky inzulínu. U cukrovky 2. typu jsou také problémy s inzulínem, nicméně větší problém je s tím, že tělo nereaguje na inzulín správně. Takže mluvíme o inzulínové rezistenci. Jde tu o nemocné, kteří bývají obézní, kteří se málo pohybují, mají vysoké hladiny tuku v krvi a mají vysoký krevní tlak. Nejdůležitější je zpočátku dieta a redukce hmotnosti. Lidem se zároveň podávají léky. Řada těchto nemocných pak přechází po patnácti až dvaceti letech cukrovky také na léčbu inzulínem.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik diabetu?

U cukrovky 2. typu je na prvním místě nedostatek fyzické aktivity a sedavý způsob života, není to tedy dieta, jak se dříve říkalo. Na druhém místě je to obezita. Dále to závisí na stresu a prostředí, v jakém žijeme. Velkou roli hraje také genetika. Tu vlohu, že cukrovku dostaneme, si neseme s sebou a dědíme ji po rodičích a prarodičích.

Může současnému diabetikovi pomoci nějaká moderní technologie, máte takové zkušenosti?

Už jsou dávno pryč doby, kdy si nemocní vyvařovali stříkačky a jehly v hrncích v kuchyni. Ta technologie doznala v posledních třiceti letech obrovský pokrok. Místo stříkaček jsou inzulínová pera. Jde o takové elegantní tužtičky, které má nemocný u sebe a tím aplikuje inzulín. K dispozici jsou i inzulínové pumpy. To jsou přístroje, které dávkují inzulín po maličkých dávkách kontinuálně a průběžně celý den. V posledních asi deseti letech máme k dispozici kontinuální monitor glukózy. Znamená to, že nemocný vidí na displeji toho glykémii, kterou zrovna má. Dokonce máme možnost propojit právě ten měřič hladin krevního cukru s inzulínovou pumpou. Je to první krok k tomu, aby bylo vše zautomatizované. Pak jsou to i mobilní telefony, které má řada nemocných a zejména mladých lidí. Již teď jsou k dispozici různé programy, kterými je možné sledovat tepovou frekvenci nebo počet kroků, které uděláte. To jsou všechno věci, které u cukrovky hrají roli. Nemocný si tam může zadávat nebo přetahovat z glukometru vlastní glykémii a eventuálně ji odeslat svému lékaři. Já ovšem nejsem úplným zastáncem této technologie, protože to znamená online napojení na lékaře nebo na edukační sestru a to je samozřejmě v současné době problém. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Cukrovku má v Česku 850 tisíc lidí, technologie léčby jdou dopředu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česká armáda koupí další letouny CASA

    Byznys ·

    Česká armáda plánuje koupit další dva letouny CASA. Podle deníku E15 by cena letadel neměla přesáhnout 1,6 miliardy korun. S odvoláním na zdroje blízké vedení resortu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.