U investorů stoupá prudce zájem o kobalt, důvodem jsou elektromobily

Investoři ve větší míře nakupují kobalt. Důvodem jsou obavy z nedostatku tohoto kovu. Ten je přitom nejdůležitější součástí lithium-iontových baterií používaných v elektrických automobilech. Cena kobaltu od září vzrostla o téměř 50 procent. Pohybuje se tak na nejvyšší úrovni za pět let kolem 19 dolarů (486 korun) za libru (0,45 kg). Podle agentury Reuters to způsobily to přísnější emisní kontroly, které zvyšují poptávku po elektrických vozech, zvláště v Číně, která se potýká s obrovským znečištěním v některých městech.

Konzultační společnost CRU Group uvádí, že prodej elektrických vozů a hybridních dobíjecích vozů by mohl v roce 2021 dosáhnout 4,4 milionu a do roku 2025 stoupnout na šest milionů. Loni se prodalo 1,1 milionu těchto aut.

Do roku 2020 bude 75 procent lithium-iontových baterií obsahovat kobalt, jehož vlastnosti umožňují elektrickým autům prodloužit dobu mezi dobíjeními, uvádí společnost eCobalt Solution. Kobalt se také používá v legovaných slitinách v turbínách, kosmických raketách, raketových motorech a elektrárnách.

Po sedmi letech přebytku trh letos míří do deficitu. Téměř 60 procent světového kobaltu se nachází v politicky riskantním Kongu. Mnoho obchodníků nyní hromadí kobalt, který koupili v prosinci 2015, kdy ceny byly vlivem přebytku na trhu více než 2000 tun kolem deseti dolarů za libru, a čekají, až cena dále stoupne.

Podle zdrojů loni kobalt silně nakupovaly švýcarský fond zaměřený na těžařský sektor Pala Investments a jeden z největších čínských komoditních fondů Shanghai Chaos Investment. Čínský úřad pro státní rezervy, který má na starosti tvorbu zásob komodit v zemi od ropy po vzácné kovy, loni a předloni koupil 5000 tun kobaltu. Očekává se, že bude dále nakupovat i letos.

Celková globální poptávka po kobaltu loni činila zhruba 100 tisíc tun. Z toho zhruba polovina byla použita v bateriích pro elektrická auta, mobilní telefony, laptopy, digitální kamery a akumulátorové vrtačky. „Z hlediska celkové poptávky elektrické vozy spotřebovaly v roce 2016 jen zhruba 6,5 procenta rafinovaného kobaltu. To v roce 2021 stoupne na 16,9 procenta, což pomůže zvýšit poptávku na téměř 130 000 tun,“ uvedl konzultant CRU Edward Spencer. „Očekáváme letos v regionu deficit 900 tun. Nicméně mnohem větší deficit by se mohl otevřít rychleji, pokud růst kapacity dolů a rafinerií nedokáže udržet krok.“

Analytici Macquarie Research očekávají příští rok deficit 885 tun. V roce 2019 se zvýší na 3205 tun a v roce 2020 na 5340 tun. Upozorňují rovněž, že v současnosti je málo projektů na nové dodávky kovu. Produkce rafinerií v hlavních dodavatelských zemích, jako Austrálie, Rusko a Zambie, je dole na úrovni, kde byla zhruba před deseti lety. Globální trh se tak stává stále více závislý na dodávkách z Konga, kde opět roste geopolitické napětí.

Obchodník a těžař Glencor v pondělí posílil svoji kontrolu ve zdroji mědi a kobaltu v Kongu a koupil zbývající podíl v jednom z dolů a zvýší podíl v dalším za 960 milionů dolarů. Dodal, že komplex má potenciál stát se největším producentem kobaltu na světě. Dalšími producenty mědi a kobaltu jsou Eurasian Resources Group, kanadská Sherritt International a China Molybdenum. Až 98 procent kobaltu se vyrábí jako vedlejší produkt při zpracování mědi a niklu.

 

 

Zdroj: ČTK

U investorů stoupá prudce zájem o kobalt, důvodem jsou elektromobily Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman podepsal protikuřácký zákon

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření…

 2. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 3. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

 4. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

  Byznys ·

  V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.