Tuzemské vývozní i dovozní ceny v prosinci zrychlily růst kvůli oslabené koruně

Vývozní i dovozní ceny kvůli oslabení koruny v prosinci výrazně zrychlily meziroční růst. Vývozní se zvýšily o šest procent, dovozní o 3,8 procenta. Stouply také ve srovnání s listopadem, v tomto případě ale růst zpomalil. V průměru za celý loňský rok se vývozní ceny zvýšily o 1,2 procenta, dovozní klesly o 0,2 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Ceny vývozu v prosinci zrychlily meziroční růst z listopadových 2,9 procenta, dovozní ceny z jednoho procenta v listopadu. Meziměsíční zvýšení zpomalilo, u vývozních cen ze čtyř procent v listopadu na 2,2 procenta v prosinci, u cen dovozu to bylo z listopadových 3,6 procenta na 1,7 procenta v prosinci.

Na meziroční růst vývozních i dovozních cen mělo nejvýraznější vliv zdražení strojů a dopravních prostředků, průmyslového spotřebního zboží a polotovarů. Dovozní ceny potravin stouply o 7,7 procenta. U vývozu i dovozu klesly pouze ceny živočišných a rostlinných olejů.

V porovnání s listopadem vzrostly ceny vývozu i dovozu hlavně u strojů a dopravních prostředků, chemikálií a polotovarů. U exportu zdražilo také průmyslové spotřební zboží, u dovozu se zvedly rovněž ceny potravin a minerálních paliv. „Pokles cen nebyl zaznamenán v žádné ze sledovaných skupin,“ uvedli statistici.

Za celý loňský rok stouply vývozní ceny průmyslového spotřebního zboží o 2,5 procenta, potravin o 2,4 procenta a strojů a dopravních prostředků o dvě procenta. V dovozních cenách se snížily ceny minerálních paliv o šest procent po růstu o 15,7 procenta v roce 2012. Dovozní ceny potravin se loni zvýšily o 5,7 procenta.

Zdroj: ČTK

Tuzemské vývozní i dovozní ceny v prosinci zrychlily růst kvůli oslabené koruně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.