Tusk zůstává v čele rady

Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů vlád členských zemí osmadvacítky, kteří o věci rozhodovali. Proti tomu, aby bývalý polský premiér Tusk v EU dále zastával vrcholnou funkci, ostře vystupovala nynější polská vláda premiérky Beaty Szydlové.

„Evropská rada rozhodla o zvolení Donalda Tuska předsedou pro další funkční období. Proti bylo jen Polsko,“ uvedl také český premiér Bohuslav Sobotka.

Tusk tak nyní bude řídit unijní vrcholné schůzky až do konce listopadu 2019. „Děkuji za to, že jste mi drželi palce, a za srdečnou podporu. To pomohlo,“ reagoval na znovuzvolení na twitteru.

Rozhodnutí není překvapením, pro pokračování Tuska ve stávající funkci se při příchodu na summit vyslovili v zásadě všichni prezidenti a premiéři s výjimkou Szydlové. Její vláda navrhla vlastního kandidáta - europoslance Jacka Saryusze-Wolského - a varovala, že by nemusela souhlasit s celými závěry dnešní vrcholné schůzky.

Související: Palata: Polská vláda se snaží poškodit Tuska, její kandidát na prezidenta EU ale nemá šanci

O tom, že Wolski nemá proti Tuskovi šanci hovořil už ve středu na rádiu Zet novinář a komentátor Luboš Palata. Jeho nominace byla podle něj jen výsledkem vnitropolitických sporů a snahy polské vlády poškodit Tuskovu pověst.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Tusk zůstává v čele rady Foto: Donald TUSK; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

    Byznys ·

    Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

  2. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.