Tusk chce příští týden jednat evropskými zeměmi o reformách EU

Předseda Evropské rady Donald Tusk příští týden navštíví metropole některých zemí Evropské unie, aby jednal o chystané reformě evropského bloku. Ve středu ho například ráno čeká schůzka s dánským premiérem Larsem Rasmussenem, v poledne jednání v Paříži s prezidentem Emmanuelem Macronem a večer setkání v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Vyplývá to z dnes zveřejněného Tuskova programu na příští týden.

Minulý pátek předseda unijních summitů Tusk v Tallinnu při setkání nejvyšších představitelů zemí EU oznámil, že za dva týdny nabídne premiérům a prezidentům konkrétní pracovní plán k reformě bloku. Na věci chce pracovat při dnes oznámené sérii návštěv některých evropských hlavních měst.

Ve čtvrtek dopoledne bude Tusk v Římě diskutovat s italským premiérem Paolem Gentilonim. Čekají jej také rozhovory s předsedou švédské vlády Stefanem Lövfenem, s nímž se sejde v pondělí, a s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem, s nímž má schůzku naplánovanou na pátek.

V pátek odpoledne bude Tusk v Bratislavě, kde se zúčastní jednání vrcholných představitelů zemí visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Setkání, svolané původně kvůli problematice dvojí kvality potravin, tak zřejmě získá obecnější význam; za Česko se ho má zúčastnit premiér Bohuslav Sobotka.

Tuskova série jednání souvisí s nastávající unijní debatou o další budoucnosti evropské integrace poté, co svou představu nabídl v projevu nejen prezident Macron, ale o něco dříve například také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Tusk chce hlavním městům předložit svou představu toho, jak by státy měly k nastávající diskusi o budoucnosti a reformách přistoupit. V Tallinnu před týdnem naznačil, že by měla obsahovat spuštění trvalé posílené spolupráce v obraně do konce roku 2017 nebo prosincový summit eurozóny k dalšímu prohloubení hospodářské a měnové unie s důrazem na dokončení bankovní unie.

 

Zdroj: ČTK

Tusk chce příští týden jednat evropskými zeměmi o reformách EU Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. USA zruší letité sankce proti Súdánu

  Společnost ·

  Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Info…

 2. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 3. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.