Turečtí akademici dostali zákaz vycestovat do zahraničí

Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala dnes až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Informovala o tom státní agentura Anadolu. Čistky po zmařeném pokusu o převrat z minulého týdne se po celém Turecku dotkly ve státních institucích už více než 50 000 lidí, kteří skončili ve vazbě, přišli o práci nebo o svou funkci.

Už v úterý turecké ministerstvo školství propustilo 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 2 tisíc učitelů pracujících v soukromých institucích. YÖK týž den nařídila 1577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci.

Podle dnešního vyjádření nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v současnosti v cizině už pobývají. Rektory YÖK vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli jejich možnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Gülena turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pátečního pokusu o puč. Gülen, který dlouhodobě pobývá v USA, obvinění odmítl a naznačil, že neúspěšný převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, který si chtěl upevnit moc v zemi.

Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích, jejichž cílem je odstranit z nich Gülenovy údajné příznivce. Dotkly se již více než 50 tisíc vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.

V Ankaře v 11:00 zasedne za účasti prezidenta Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima a klíčových ministrů turecké vlády Národní bezpečnostní rada (MGK) a následně i kabinet. Na jednání by mělo padnout blíže neupřesněné „důležité rozhodnutí“.

 

Zdroj: ČTK

Turečtí akademici dostali zákaz vycestovat do zahraničí Foto: ČTK/ABACA/Arik Erhan

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.