Turecko v říjnu nepřetočí hodiny, zůstane u letního času

Turecko se v říjnu opět o něco více oddálí Evropě. Tento měsíc tamní vláda schválila zrušení zimního času. Podle ní to přinese velké úspory za energie, protože se více využije denního světla během zimy. Kritici se ovšem obávají toho, co změna udělá se světovými trhy. Právě kvůli tomu přitom stejný návrh neprošel předchozímu ministrovi energetiky před třemi lety.

Tento argument se nyní už nejspíš nezdá tak podstatný a Turecko 30. října nepřetočí ručičky o hodinu zpět jako zbytek Evropy. Tím, že udrží nastavení letního času, bude Turecko dvě hodiny před zbytkem Evropské unie a tři hodiny před Greenwichským časem.

Návrh prosadil ministr energetiky Berat Albayrak, který na svém Twitteru uvedl, že krok přispěje „k vyššímu prospěchu z denního světla. V úředních hodinách a během školy bude méně tmy a vyhneme se nepříjemnostem během přechodného období.“ Přinese to také podle něj významné celoroční energetické úspory. Počítá se, že se ročně ušetří 500 milionů dolarů.

Kritici ale tvrdí, že jsou za rozhodnutím náboženské motivy. Turecko totiž nyní bude ve stejném časovém pásmu se Saúdskou Arábií a většinou Středního východu a islámskými zeměmi. Díky novému uspořádání tak bude doba modliteb stejná jako v Mekce a Medíně. Existují i takové názory, že skutečným záměrem změny je distancovat Turecka od Evropy. 

I obchodníci vyjadřují své obavy nad tureckým revolučním rozhodnutím a upozorňují, že jeho důsledkem přijde země o miliardy dolarů. Například prezident Asociace tureckých vývozců konfekce (IHKIB) Hikmet Tanriverdi, že zvětšením časového rozdílu mezi Tureckem a Evropou, bude země čelit závažným problémům v exportu, mezi obchodními kontakty a tržními transakcemi. Turecké instituce podle něj budou muset rozšířit pracovní dobu nebo přesvědčit zaměstnance, aby pracovali přesčas a harmonizovali se s Evropou.

Najdou se i příznivci

Vedle kritiků se najdou i evropští příznivci tohoto tureckého rozhodnutí. Patří k nim podle serveru CNN například britská Královská společnost pro prevenci nehod (RoSPA), podle které světlejší večery sníží nehodovost na silnicích. RoSPA na svých webových stránkách uvedla, že podobné rozhodnutí by uvítala i ve Velké Británii. Podle společnosti to nejen uspoří energii, ale i podpoří cestovní ruch.

 

 

Zdroj: Al-Monitor, CNN, The Guardian, Zet

 

Turecko v říjnu nepřetočí hodiny, zůstane u letního času Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.