Turecko si připomnělo první výročí nezdařeného puče

Tisíce lidí v sobotu v Istanbulu vyrazily na pochod k Mostu mučedníků, který má připomenout první výročí nezdařeného puče proti režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Při puči bylo 250 lidí zabito a přes 2000 zraněno. V zemi platí výjimečný stav, vláda řídí zemi pomocí dekretů. Ze zaměstnání bylo propuštěno více než 150 tisíc státních zaměstnanců údajně podporujících pučisty. Degradováno bylo 350 důstojníků.

Erdogan se již v sobotu v Ankaře zúčastnil mimořádné parlamentní schůze uspořádané na počet výročí. Podle plánu se dostavil k Mostu mučedníků, který byl dříve znám pod názvem Bosporský most, a slavnostně odhalit památník na počest těch, kteří byli zabiti.

„Uplynul právě rok od nejtemnější a nejdelší turecké noci, která se nakonec změnila v jasný den,“ řekl v sobotu na mimořádné schůzi poslancům premiér Binali Yildirim. Poděkoval tisícům Turků, kteří se loni 15. července vydali do ulic na výzvu prezidenta, aby pučisty přemohli.

Opozice však v parlamentu vládu za její postup po puči kritizovala a uvedla, že turecká vláda přišla o historickou příležitost sjednotit zemi po nepodařeném puči. Obvinila ji také z podkopávání demokracie.

„Soudnictví bylo zničeno. Místo rychlé normalizace vytvořili trvalý výjimečný stav,“ prohlásil na adresu vlády vůdce největší opoziční strany Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu. Zástupce šéfa prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Ahmet Yildirim pak kritizoval masové propouštění a zatýkání poslanců HDP a vytkl vládě, že provedla druhý převrat.

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 000 lidí. Duchovní ale tvrdí, že podíl na pokusu o převrat nemá.

Patnáctý červenec byl v Turecku na počest vítězství nad pučisty vyhlášen státním svátkem. Veřejná doprava je o víkendu v Istanbulu a Ankaře zdarma. Obě města v sobotu pořádala masové „pochody národní jednoty“ za účasti tisíců lidí, na mostě přes Bospor v Istanbulu se večer uskutečnil pietní akt na počest obránců režimu, kteří během puče zahynuli.

Erdogan se nejprve zúčastnil pietních aktů v Istanbulu a v noci odletěl do Ankary. Na parlamentní schůzi pronesl projev půldruhé hodiny po půlnoci, kdy na parlament před rokem pučisté svrhli první bomby.

Poslanci se tehdy před bombardováním museli skrývat ve sklepení. Při puči vojáci nasadili tanky a vrtulníky, obsadili televizní vysílač a pokusili se obklíčit letní prezidentovo sídlo.

 

 

Zdroj: ČTK

Turecko si připomnělo první výročí nezdařeného puče Foto: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.