Turecko sestřelilo na hranici se Sýrií ruský bojový letoun

Turecká armádní letadla dnes u hranice se Sýrií sestřelila ruský vojenský letoun Su-24. Podle turecké tiskové agentury Anadulu se oba piloti katapultovali a trosky dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Moskva incident potvrdila a tvrdí, že její stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor. Podle ruských médií byl letoun sestřelen ze země.

Stroj spadl v provincii Latákíja na vesnici, kde žije turkmenská menšina. Jeden z pilotů je podle turecké redakce televize CNN v rukou Turkmenů. Trosky dopadly na stany, kterou Turkmeni obývají .

Zdroje z turecké armády sdělily, že Turci předem upozornili ruské piloty, že vnikli do tureckého vzdušného prostoru. Ruské ministerstvo obrany ale trvá na tom, že letadlo operovalo po celou dobu výhradně nad Sýrií, a tvrdí, že k tomu má důkazy.

Soukromá televize Habertürk odvysílala snímky padajícího hořícího letadla. Na videu, které má k dispozici Anadolu, je vidět dva piloty s padáky klesající k zemi.

Premiér Ahmet Davutoglu se kvůli incidentu sešel s náčelníkem generálního štábu armády a s ministrem zahraničí. Rozhodli se, že se obrátí na OSN a NATO.

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusy, že uplatní veškerá svá práva při obraně hranice. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře, jehož si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo kvůli ruským útokům na pohraniční vesnice.

Spolu s velvyslancem byl povolán také vojenský atašé ruského velvyslanectví, jemuž Turci řekl, že ruská armáda operuje příliš blízko turecké hranice a zvyšuje tím možnost, že Turecko bude muset bránit své území. Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Navíc prý útoky nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.

Turecká letadla už intervenovala proti Rusům 3. října, kdy přinutila ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, aby se obrátilo zpět do Sýrie. Moskva tehdy incident vysvětlovala tím, že v oblasti panovalo špatné počasí. V dalším případě 16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad územím Turecka.

 

Zdroj: ČTK

Turecko sestřelilo na hranici se Sýrií ruský bojový letoun Foto: Reuters/ Ruské ministerstvo obrany

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.