Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu návrh zákona, který označuje za protiteroristický a který posílí pravomoce úřadů mimo jiné pokud jde o možnost delší vazby podezřelých osob bez vznesení obvinění. Zákon má také rozšířit okruh důvodů pro zákaz demonstrací, informoval dnes deník Hürriyet.

Výjimečný stav byl v Turecku vyhlášen v červenci 2016 a od té doby byl každé tři měsíce prodlužován. Poslední prodloužení z letošního dubna vyprší ve čtvrtek. Opozice výjimečný stav kritizovala s tím, že ho vláda využívá k pronásledování svých oponentů. Za jeho trvání režim v souvislosti s pokusem o puč pozatýkal na 50.000 lidí a na 160.000 lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů, přišlo o práci.

"Konec výjimečného stavu neznamená, že skončí boj proti terorismu. Budeme pokračovat v boji proti všem formám terorismu, obzvláště proti organizaci FETÖ," prohlásil v pondělí turecký ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül s odkazem na hnutí Fethullaha Gülena, jehož vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě viní ze snahy svrhnout režim.

Nový protiteroristický zákon má například umožnit guvernérům dočasně zakázat osobám, které představují "riziko pro veřejný pořádek a bezpečnost", vstup do určitého regionu. Zákon také předpokládá v určitých případech možnost několikerého prodloužení vazby bez vznesení obvinění. Deník Hürriyet uvedl, že návrh také rozšiřuje důvody pro zákaz demonstrací, blíže to ale neupřesnil.

V Turecku byl minulý týden zaveden prezidentský systém, který dává prezidentovi Erdoganovi větší pravomoci. Už o víkendu vydal Erdogan devět prezidentských dekretů, jimiž upravil fungování pěti desítek institucí. Například řada finančních institucí, včetně centrální banky a několika kontrolních finančních orgánů pro banky a kapitálové trhy, bude nově spadat jen pod ministerstvo financí, zatímco dříve spadaly tyto orgány pod více ministerstev.

 

 

Zdroj: ČTK

Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

  2. Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje

    Společnost ·

    Plán vlády premiérky Theresy Mayové zveřejněný minulý týden představuje jediný způsob, pomocí něhož lze docíit dohody o odchodu Británie z Evropské unie, který bude v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.