Turecko jedná o výstavbě své třetí jaderné elektrárny

Turecko zahájilo předběžná jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny v zemi s americkou společností Westinghouse, která je součástí japonské skupiny Toshiba. Výstavba jaderných elektráren je součástí snahy Turecka snížit svou závislost na dovozu ropy a zemního plynu. 

Jednání s Westinghouse povede turecká státní energetická společnost EUAS a budou trvat šest měsíců. Pokud jednání skončí dohodou, vypracuje Westinghouse projekt, zajistí výstavbu a postará se i o provoz, dodávky paliva, údržbu, obsluhu i vyřazení z provozu.

 

Turecko se dohodlo na stavbě své první jaderné elektrárny s ruským Rosatomem teprve před třemi lety a loni podepsalo s japonsko-francouzským konsorciem dohodu o druhém jaderném projektu.

Loni Turecko podepsalo dohodu o výstavbě druhé turecké jaderné elektrárny na břehu Čermého moře s konsorciem japonských společnosti Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Celkové náklady na projekt se odhadují na 22 miliard dolarů (asi 490 miliard Kč).

První tureckou jadernou elektrárnu postaví ruská státní společnost Rosatom, s níž se Ankara dohodla v roce 2011 na projektu za 20 miliard dolarů nedaleko pobřeží Středozemního moře. Stavba by měla začít v polovině roku 2015 a elektrárna by měla elektřinu začít dodávat o čtyři roky později.

 

Zdroj: ČTK

Turecko jedná o výstavbě své třetí jaderné elektrárny Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.