Turecký prezident Erdogan zahájil kampaň za své znovuzvolení

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu neoficiálně zahájil kampaň za své znovuzvolení do funkce. Slíbil, že v předčasných volbách, které vyhlásil na červen, porazí sekulární opozici. Erdogan však zatím svoji kandidaturu formálně neoznámil, upozornila agentura Reuters.

Erdogan v sobotu vystoupil před svými fanoušky ve městě Izmir, které je baštou sekulární opoziční Lidové republikánské strany (CHP). Jeho vystoupení před tisícovkami příznivců je považováno za první předvolební shromáždění. Ve svém projevu slíbil vítězství nejen v prezidentských, ale i v parlamentních volbách, a vůdce opoziční CHP Kemala Kiliçdaroglua označil za diktátora.

„Věřím, že 24. června vytvoříme politickou historii s rekordními hlasy jak v parlamentních, tak prezidentských volbách,“ prohlásil Erdogan.

Pokud Erdogan zvítězí, což se zdá podle Reuters pravděpodobné, vrátí se do prezidentského úřadu s novými, rozsáhlými pravomocemi, které byly těsně schválené v loňském referendu. Nedočkavost, aby mohl již nové pravomoci využívat, přiměla Erdogana minulý víkend vyhlásit předčasné volby, píše Reuters. Volby se tak konají téměř o rok dříve, protože podle Erdogana Turecko potřebuje silnějšího prezidenta, aby mohlo čelit ekonomickým výzvám a válce v Sýrii.

K vítězství v prvním kole potřebuje kandidát získat více než 50 procent hlasů. Průzkumy zatím ukazují, že by se mohlo uskutečnit druhé kolo, a to 8. července.

Neočekávané oznámení předčasných voleb překvapilo opoziční strany. Ty tak zatím ještě nejmenovaly své prezidentské kandidáty.

 

 

Zdroj: ČTK

Turecký prezident Erdogan zahájil kampaň za své znovuzvolení Foto: Shutterstock: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Merkelová ocenila spolupráci s USA vůči Rusku

    Společnost ·

    Spolupráce se Spojenými státy vůči Rusku je ve znamení širokého všeobecného souhlasu. Na tiskové konferenci po jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem to proh…

  2. O2 stoupl do března zisk o tři procenta

    Byznys ·

    Operátor O2 zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 3,4 procenta na 1,3 miliardy korun. Konsolidované výnosy zůstaly meziročně na stejné výši 9,2 miliardy korun. Firma …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.