Turecké letectvo zaútočilo na Kurdy v jihovýchodním Turecku

Turecko podniklo letecké útoky na pozice Strany kurdských pracujících (PKK) v jihovýchodním Turecku. Jedná se o první významnou bojovou akci proti organizaci, již Ankara považuje za teroristickou, od zahájení mírového procesu před dvěma lety.

Podle tureckého listu Hürriyet způsobily letecké údery kurdským bojovníkům „vážné škody“. Turecká armáda k nim přistoupila poté, co členové PKK tři dny ostřelovali vojenskou základnu v Hakkari ležící asi 70 kilometrů severně od turecké hranice s Irákem.

Velení armády se k akci zatím nevyjádřilo.

Napětí mezi Ankarou a menšinovými tureckými Kurdy roste v souvislosti s postupem radikálů z organizace Islámský stát (IS) na severu Sýrie a Iráku, kde rovněž Kurdové žijí. Členové PKK se jako dobrovolníci zapojili především do obrany severosyrského města Kobani. Výzvy Kurdů, aby se Turecko k boji proti IS přidalo, Ankara zatím nevyslyšela. Vězněný šéf PKK Abdullah Öcalan už před časem turecké vládě pohrozil, že strana ukončí mírový proces, pokud Turecko dopustí v Kobani masakr.

Zdroj: ČTK

Turecké letectvo zaútočilo na Kurdy v jihovýchodním Turecku Foto: ČTK: Kurdské milice Pešmerga v Iráku

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.