Turecká centrální banka slíbila, že ochrání finanční stabilitu země

Turecká centrální banka v neděli uvedla, že se bude snažit veškerými možnými prostředky ochránit finanční stabilitu země. Prohlášení přišlo po pátečním nezdařeném pokusu o převrat. Agentura Reuters uvedla, že nepovedený puč části armády více podkopává už tak oslabenou důvěru investorů v tureckou ekonomiku.

Centrální banka sdělila, že poskytne neomezené likvidní prostředky komerčním bankám, aby zajistila efektivní fungování na finančních trzích. Poplatek za snadno dostupné finanční prostředky poskytované v průběhu dne bankovním domům sníží na nulu a bude pozorně sledovat trh a vývoj cenové hladiny.

Turecká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí nečekaně výrazně o 4,8 procenta. Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría v pátek prohlásil, že letošní růstové tempo odhaduje na zhruba čtyři procenta. Stejný růst očekává i v následujícím roce.

OECD v páteční zprávě zveřejněné před dramatickými událostmi v zemi uvedla, že pokud má Turecko zvýšit produktivitu a hodnotu vývozu, musí investovat do vzdělávání a výzkumu, prohloubit obchodní vztahy a posílit vládu práva.

Poté, co turecký premiér v pátek v noci oznámil, že v zemi probíhá pokus o převrat, se turecká lira k americkému dolaru propadla v pozdním obchodování v USA na třítýdenní minimum. V pátek v noci vykazovala pokles o téměř pět procent na 3,03 TRY za dolar, což byl největší celodenní propad od finanční krize v roce 2008. Od začátku roku lira zatím ztratila 3,4 procenta.

Turecko závisí z hlediska uspokojování svých energetických potřeb stále více na dovozu ze zahraničí. Výrazně také spoléhá na to, že příjmy z cestovního ruchu a příliv investic na akciové a dluhopisové trhy mu pomohou financovat schodek běžného účtu, který loni činil více než 32 miliard dolarů, tedy zhruba 4,5 procenta hrubého domácího produktu země.

„Pokud nejistota přetrvá, pravděpodobně to způsobí odliv kapitálu z Turecka,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Jorge Mariscal ze společnosti UBS Wealth Management.

S tureckými akciemi se od pokusu o převrat neobchodovalo. Finanční trhy se znovu otevřou v pondělí.

 

 

Zdroj: ČTK

Turecká centrální banka slíbila, že ochrání finanční stabilitu země Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.