„Turecké angažmá v Sýrii nepomůže, naopak zvýší zmatek,“ říká Palata

Turecko se minulý týden zapojilo do bojů v Sýrii. Operace nazvaná Štít Eufratu je prvním otevřeným nasazením turecké armády na syrském území. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale může toto turecké angažmá snaze rychle porazit radikální skupinu Islámský stát spíše uškodit.

Ve středu dopoledne překročilo 25 tureckých tanků syrské hranice. Začala tím vojenská operace, jejíž hlavním cílem je vytlačit skupinu Islámský stát z pohraniční oblasti. Turecká ofenziva v Sýrii se ale točí i kolem Kurdů. Turecký ministr obrany Fikri Işik už ve čtvrtek označil za strategickou prioritou ofenzivy zabránit syrským Kurdům ve sjednocení východních a západních regionů v Sýrii. Z pohledu Ankary je to nutný krok k tomu, aby se zabránilo vytvoření souvislého kurdského území, které by sahalo kolem tureckých hranic od Sýrie až po Irák. „Turecko totiž považuje tyto snahy Kurdů za nebezpečné, protože samo má na východě svého území velkou kurdskou menšinu. Jejich část usiluje nejen o autonomii v rámci Turecka, ale o to, aby se spojila s dalšími územími obývanými Kurdy a vytvořila Kurdský stát,“ uvedl Palata na rádiu Zet.

Ten největší problém postupu proti Kurdům je však podle Palaty ten, že Kurdové byli dosud největší složkou aliance, která bojovala proti Islámskému státu. „Zvláště v pozemních bojích byli nejúspěšnější a ukázali se jako nejtvrdší a nejefektivnější protivníci Islámského státu. Ten postup Turecka, které vstoupilo na sever Sýrie i tankovými jednotkami, může být s ohledem na snahu, co nejrychleji porazit Islámský stát, kontraproduktivní,“ řekl.

Palata se tak domnívá, že turecké vojenské angažmá ještě zesílí chaos, který v zemi panuje. V Sýrii se nejsilnější silou, která získává území, stává Asadova armáda. „Ta s pomocí ruského letectva a ruských vojenských specialistů postupně obsazuje další a další povstalecká území. Turecko vlastně nepřímo pomohlo i Asadovi, pomohlo i zájmům Ruska, které chce, aby jeho chráněnec Asad dále v Sýrii vládl, a po turecké invazi je tomu zase o krok blíže,“ řekl novinář.

Porážet Islámský stát se ale podle Palaty spíše než v Sýrii daří v Iráku, kde se irácké armádě s podporou Spojených států a dalších zemí podařilo radikální skupinu vytlačit z několika velmi důležitých měst. „V těchto dnech se začíná připravovat rozhodující bitva o největší město, které má Islámský stát v Iráku obsazený, a to je Mosul. Kdyby padl, tak Islámský stát ztratí svoji největší opěrnou základnu,“ dodal.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Turecké angažmá v Sýrii nepomůže, naopak zvýší zmatek,“ říká Palata Foto: ČTK/AP/Halit Onur Sandal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.