Tuka: Neexistuje jeden lídr, který je univerzální pro celý svět

Leadership neboli vůdcovství je proces, při kterém jedinec určuje směr, kterým by se měla skupina vydat a také metody, jakými toho docílit. Podle profesionálního kouče Vladimíra Tuky má leadership několik rozvojových programů.

„Jestliže přemýšlíme o rozvoji leadershipu, tak potřebujeme, aby se leadership stal jeho, aby to bylo autentické, aby to odpovídalo jemu a aby se v něm cítil jako lídr. Aby to nebyl nějaký oblek nebo kabát po svých starších sourozencích, aby to bylo opravdu jeho. Tomu je potřeba uzpůsobit i formy rozvoje,“ říká Tuka na rádiu Zet.

Leadership jako takový je schopnost lidí ovlivňovat své spolupracovníky. Často je ale zaměňován s managementem. Jedná se ale o dva různé styly vedení a motivování kolektivu. „Manažerské vzdělání i těmto začínajícím leaderům neumožní pracovat se svými spolupracovníky tak, aby lídr dokázal podněcovat jejich rozvoj, podněcovat jejich přemýšlení k samostatnosti a odpovědnosti. V dnešní době neexistují profese, které jsou jenom rutinní, fyzické nebo stereotypní,“ řekl.

Rozvoji manažerských tréninků se věnuje například neuroleadership, který s nimi propojuje poznatky z neurovědy. „Za posledních třicet let nám neurověda přinesla mnohé poznatky a zbořila mnoho mýtů a iluzí. Takovým typickým je, starého psa novým kouskům nenaučíš. Od 80. let relativně do nedávna platilo, že mozek dospělého je fixní a už se dál nerozvíjí a naopak chřadne. Neurověda nám dnes říká, že tomu tak není, že se neustále rozvíjí,“ popisoval Tuka.

Podle neurovědy jsou naše rozhodování méně racionální a daleko více nevědomá. „Neurověda nám ukazuje, že naše nevědomí byť má obrovskou kapacitu a mnohé věci zvládá, tak zároveň nám vnáší do našeho přemýšlení různé chyby. Jsou tam různé tendence, jsou tam různá přesvědčení, jsou tam různé utkvělé představy, které ovlivňují naše rozhodování a vedou nás k chybám. V tom leadershipu je to tedy o tom, jak nastavit proces, abychom se těmto chybám vyvarovali a využili naši vědomou mysl - to naše racionálno,“ řekl Tuka.

 

 

Celý rozhovor se specialistou na neuroleadership Vladimírem Tukou si můžete poslechnout v playeru výše. Ostatní příspěvky na téma leadership si můžete přečíst zde.

Více informací na http://www.brainbased.cz

 

 

Tuka: Neexistuje jeden lídr, který je univerzální pro celý svět Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

  Společnost ·

  Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

 2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

  Společnost ·

  Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

 3. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

  Byznys ·

  Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.