Tsiprasova vláda privatizuje. Prodala licenci na dostihové sázky firmě OPAP

Řecko včera prodalo dvacetiletou licenci na dostihové sázky za 40,5 milionu eur (1,1 miliardy korun) loterijnímu monopolu OPAP, který je podle příjmů jednou z největších sázkových firem v Evropě.  O obchodu informovala agentura AFP. Ve firmě OPAP má nepřímý podíl i česká investiční skupina KKCG.

Jde o první privatizaci vlády premiéra Alexise Tsiprase od jejího nástupu k moci po lednových volbách, v nichž zvítězila levicová formace SYRIZA. Ta ostře vystupovala proti privatizaci podniků v úplném nebo částečném držení státu a v předvolební kampani slibovala, že ji zastaví. Nyní je ale koaliční vláda strany SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků pod tlakem mezinárodních věřitelů, kteří jim další úvěrovou pomoc podmiňují mimo jiné pokračováním privatizace.

KKCG před více než týdnem oznámila, že zdvojnásobuje svůj podíl ve fondu Emma Delta, který vlastní kontrolní podíl v OPAP. Její podíl ve fondu tak stoupá na 44,7 procenta. KKCG se zároveň stává největším jednotlivým investorem ve fondu a v OPAP má mít nepřímo podíl 14,8 procenta.

OPAP má od řecké vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT). Čistý zisk firmy loni stoupl o 41 procent na 199,2 milionu eur. Celkové výnosy pak vzrostly o 15 procent na 4,26 miliardy eur.

Tsiprasova vláda privatizuje. Prodala licenci na dostihové sázky firmě OPAP Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.